75-річчя члена-кореспондента НАН України Ю.М. Ямпольського

Анотація

26 серпня виповнюється 75 років відомому вченому в галузі фізики геокосмосу, заслуженому діячу науки і техніки України, лауреату Державної премії України, доктору фізико-математичних наук, професору, члену-кореспонденту НАН України Юрію Моїсійовичу Ямпольському. У 1969 р. він закінчив Харківський державний університет. З 1968 по 1985 р. працював в Інституті радіофізики та електроніки АН УРСР, відтоді працює в Радіоастрономічному інституті НАН України: у 1993–2016 рр. — завідувач відділу, з 2016 р. — головний науковий співробітник.

Наукова діяльність Ю.М. Ямпольського спрямована на створення методів електромагнетного дистанційного зондування навколоземного простору, розроблення фізичних моделей природних і техногенних збурень, які відбуваються в іоносфері та магнетосфері Землі, вивчення ефектів, що виникають при взаємодії електромагнетних хвиль у широкому частотному діапазоні з плазмовою оболонкою Землі — іоносферою. Під його керівництвом розроблено оригінальні методи та пристрої для діагностики іоносферно-магнетосферної плазми і поверхні світового океану. До найвідоміших, всесвітньо визнаних результатів Юрія Моїсійовича слід віднести відкриття ефекту «саморозсіювання» потужного ВЧ-випромінювання та збудження ним штучних геомагнетних пульсацій, створення моделі радіального дрейфу стимульованих плазмових неоднорідностей, з’ясування фізичного механізму переносу потужних погодних збурень на висоти геокосмосу до магнетносполученого регіону. Під його керівництвом виконувалися і виконуються багато міжнародних проєктів з дослідження «електромагнетного клімату» Землі, проявів тропосферної активності в іоносфері, наддовгого поширення радіохвиль, природних нелінійних ефектів у навколоземному просторі, глобальної грозової активності.

Ю.М. Ямпольський є автором близько 350 наукових праць, у тому числі 3 монографій. Під його керівництвом захищено 15 кандидатських та 3 докторські дисертації, він був консультантом 3 дисертацій докторів філософії в університетах США.

Наукова громадськість, колеги, друзі щиро вітають Юрія Моїсійовича з ювілеєм та зичать йому міцного здоров’я, щастя і нових творчих здобутків.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-08-28

Як цитувати

75-річчя члена-кореспондента НАН України Ю.М. Ямпольського. (2021). Вісник Національної академії наук України, (8), 96. вилучено із http://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/143