80-річчя академіка НАН України В.Л. Макарова

Анотація

11 серпня виповнюється 80 років відомому вченому-математику академіку НАН України Володимиру Леонідовичу Макарову. В.Л. Макаров народився в 1941 р. Вищу освіту здобув у Київському державному університеті ім. Т.Г. Шевченка, в якому залишився працювати, пройшовши шлях від асистента до професора і завідувача кафедри. З 1998 до 2019 р. очолював відділ обчислювальної математики Інституту математики НАН України, нині — головний науковий співробітник Інституту.

З ім’ям В.Л. Макарова пов’язані становлення і розвиток таких важливих напрямів, як теорія різницевих схем, теорія операторного інтерполювання, розроблення й обґрунтування методів без насичення точності розв’язування диференціальних рівнянь з необмеженими операторними коефіцієнтами. Володимир Леонідович уперше дослідив новий клас різницевих схем, які одержали назву «різницеві схеми з точними та явними спектрами». Він побудував завершену теорію точних і усічених різницевих схем для векторних систем звичайних диференціальних рівнянь другого і вищих порядків, диференціальних рівнянь з виродженням і в необмежених областях. Значним здобутком стало дослідження різницевих схем для диференціальних рівнянь у частинних похідних з узагальненими розв’язками з класів Соболєва–Слободецького, швидкість збіжності яких узгоджена з гладкістю розв’язку вихідної диференціальної задачі. Для задач операторного інтерполювання в гільбертовому просторі доведено теореми про необхідні й достатні умови розв’язності, про опис усієї множини інтерполянтів та інтерполянтів, що зберігають поліном. В.Л. Макаров з учнями розробив новий метод наближення розв’язків задач Коші для диференціальних рівнянь першого і другого порядків з необмеженим операторним коефіцієнтом у гільбертовому та банаховому просторах.

Науковий доробок В.Л. Макарова становить понад 300 наукових праць, зокрема 13 монографій, 8 підручників і навчальних посібників. Він підготував 16 докторів і 46 кандидатів наук.

В.Л. Макаров — лауреат Державної премії України, заслужений діяч науки і техніки України, почесний доктор Національного університету «Львівська політехніка».

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-08-28

Як цитувати

80-річчя академіка НАН України В.Л. Макарова. (2021). Вісник Національної академії наук України, (8), 91. вилучено із http://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/138