80-річчя академіка НАН України В.П. Боюна

Анотація

Відомий вчений у галузі спеціалізованої обчислювальної техніки та інтелектуальних відеосистем реального часу Віталій Петрович Боюн народився 8 серпня 1941 р. У 1965 р. закінчив Дніпродзержинський вечірній металургійний інститут ім. М.І. Арсенічева. У 1959–1967 рр. працював на Дніпровському металургійному заводі ім. Ф.Е. Дзержинського. З 1967 до 1970 р. навчався в аспірантурі Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України, в якому відтоді незмінно працює; з 1991 р. — завідувач відділу інтелектуальних відеосистем реального часу.

Основні напрями наукових досліджень В.П. Боюна — спеціалізовані та проблемно-орієнтовані процесори, комплекси і системи. Під його керівництвом розроблено та створено низку спеціалізованих пристроїв (динамічний АЦП, функціональні перетворювачі, цифрові фільтри) і проблемно-орієнтованих процесорів (процесори для розв’язання систем рівнянь, процесори реального часу, ЕОМ з комплексною арифметикою). В.П. Боюн зробив помітний внесок у розвиток скінченно-різницевого підходу з постійними та змінними кроками дискретизації. Він заклав основи динамічної теорії інформації, що дало змогу виокремлювати й використовувати корисну динамічну інформацію з випадкових стаціонарних та нестаціонарних сигналів, ітераційних процесів, зображень, просторових полів. На базі зазначеної теорії створено методи аналого-інкрементного перетворення й обробки сигналів, методи синтезу алгоритмів і структур. Розроблено принципи організації обчислювального процесу та багатоканального оброблення інформації, які покладено в основу створення унікальних систем контролю, діагностики й керування високодинамічними процесами та швидкісними об’єктами. Нині В.П. Боюн працює над розробленням динамічних моделей інтелектуального сприйняття візуальної інформації, інформаційних основ підвищення вибірковості цифрового представлення зображень та відеопослідовностей, принципів побудови інтелектуальних відеокамер та відеопроцесорних систем технічного зору. Зокрема, запропоновано грубо-точні методи пошуку об’єктів у зображенні за різними ознаками, методи стеження за рухомими об’єктами, панорамування навколишньої обстановки тощо.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-08-28

Як цитувати

80-річчя академіка НАН України В.П. Боюна. (2021). Вісник Національної академії наук України, (8), 90. вилучено із http://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/137