80-річчя члена-кореспондента НАН України О.Л. Шубенка

Анотація

Відомий вчений у галузі енергомашинобудування та енергоощадних технологій, доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки та премії ім. Г.Ф. Проскури НАН України, член-кореспондент НАН України Олександр Леонідович Шубенко народився 31 липня 1941 р. У 1963 р. закінчив Харківський політехнічний інститут. Працював у Фізико-технічному інституті низьких температур (1963–1965), потім навчався в аспірантурі Ленінградського політехнічного інституту. З 1969 р. працює в Інституті проблем машинобудування ім. А.М. Підгорного НАН України, з 1996 р. — завідувач відділу оптимізації процесів та конструкцій турбомашин.

Провідний напрям наукової діяльності О.Л. Шубенка — підвищення ефективності потужних енергетичних турбін ТЕС, ТЕЦ і АЕС. Його основні наукові здобутки пов’язані з вирішенням завдань термогазодинаміки вологої пари, що конденсується в проточних частинах турбін. Важливі результати для теорії турбомашин і практики їх проектування та експлуатації О.Л. Шубенко отримав у галузі створення методів прогнозування ерозійного зносу лопаткових апаратів вологопарових відсіків потужних парових турбін, що дозволило успішно вирішувати завдання з ослаблення ерозії і подовження ресурсу цих машин. Досить вагомим є внесок О.Л. Шубенка у розв’язання проблем оптимального проєктування проточних частин енергетичних турбін, а також питань енергозаощадження на енергетичних вузлах промислових підприємств і комунальних котелень завдяки встановленню турбін малої потужності, в тому числі і на низькокиплячих робочих тілах.

О.Л. Шубенко приділяє значну увагу підготовці наукових кадрів. Він є членом двох спеціалізованих вчених рад із захисту докторських дисертацій, донедавна був професором Української інженерно-педагогічної академії. Серед його учнів 4 доктори та 7 кандидатів наук. Творчий доробок О.Л. Шубенка становить понад 270 наукових праць, зокрема 9 монографій. Його винаходи захищено 32 авторськими свідоцтвами та патентами.

Колеги сердечно вітають Олександра Леонідовича з ювілеєм, бажають міцного здоров’я, творчого довголіття і нових здобутків на ниві науки.

Downloads

Опубліковано

2021-07-16

Як цитувати

80-річчя члена-кореспондента НАН України О.Л. Шубенка. (2021). Visnik Nacional Noi Academii Nauk Ukrai Ni, (7), 94. вилучено із http://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/124