Вісник НАН України. 2019. № 3. С.3-24

ПРЕЗЕНТАЦІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ВИКОНАННЯ БЮДЖЕТНОЇ ПРОГРАМИ «ПІДТРИМКА РОЗВИТКУ ПРІОРИТЕТНИХ НАПРЯМІВ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ» у 2018 р.

12 лютого 2019 р. у Великому конференц-залі НАН України відбулася презентація результатів виконання бюджетної програми КПКВК 6541230 «Підтримка розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень», започаткованої в 2018 р.

У 2018 р. було започатковано нову бюджетну програму НАН України «Підтримка розвитку пріоритетних напрямів наукових досліджень» (КПКВК 6541230) з обсягом фінансування 500 млн грн. Програма була спрямована на формування та розвиток ефективного сектору наукових досліджень і науково-технічних розробок, а саме: на підтримку пріоритетних досліджень за результатами оцінювання ефективності діяльності наукових установ Академії за новою методикою, розробленою на основі міжнародних стандартів. Також вона передбачала забезпечення виконання найважливіших для держави досліджень і науково-технічних розробок з високим ступенем готовності, в тому числі в інтересах національної безпеки та оборони, придбання новітнього та модернізацію наявного унікального наукового обладнання, проведення спільних досліджень і розробок з міжнародними науковими організаціями, забезпечення участі вітчизняних дослідників у міжнародних наукових заходах, підтримку талановитої наукової молоді.

12 лютого 2019 р. у Великому конференц-залі НАН України відбулася презентація результатів виконання зазначеної бюджетної програми. Участь у заході взяли всі віце-президенти НАН України, члени Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій, представники Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, Міністерства фінансів України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства оборони України, Державного концерну «Укроборонпром», науково-виробничих підприємств, а також керівники наукових установ Академії, залучених до досліджень і розробок за зазначеною програмою, та виконавці відповідних наукових проектів.

Відкрив засідання перший віце-президент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академік НАН України Антон Григорович Наумовець. Привітавши присутніх, він повідомив, що метою презентації є оцінювання ефективності використання у 2018 р. бюджетних коштів за програмою КПКВК 6541230. За його словами, нова бюджетна програма відіграла важливу роль у забезпеченні адресної підтримки пріоритетних наукових досліджень, що виконуються науковими установами НАН України. А.Г. Наумовець також наголосив на найактивнішій участі та підтримці Міністерства фінансів України на всіх етапах формування цієї бюджетної програми. За перший рік її виконання було підтримано дослідження, що виконуються 238 підрозділами наукових установ, які за результатами оцінювання ефективності діяльності відповідно до затвердженої Методики оцінювання віднесено до категорії А, тобто вони мають вагомі наукові і практичні результати національного та міжнародного значення. Фінансова підтримка надавалася також виконанню найбільш значущих цільових програм наукових досліджень НАН України.

Академік А.Г. Наумовець розпочав основну частину презентації доповіддю про інноваційні розробки Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України. Надзвичайно важливим для Академії напрямом роботи є дослідження та розробки для потреб медицини й охорони здоров’я. Серед головних досягнень учених НАН України за цим напрямом він відзначив, зокрема, електрозварювання м’яких живих тканин (щороку за цією технологією виконується до 30 тис. операцій, а спеціальне обладнання та нові методики постійно вдосконалюються); магнітні системи медичного призначення для вилучення металевих фрагментів з тіла (від початку бойових дій на сході України проведено вже понад 3 тис. операцій із їх застосуванням); прилад «Тренар» для відновлення тонкої моторики кисті та мовлення в постінсультних пацієнтів; технологія 3D-моделювання і 3D-друку на основі томографічного обстеження хворих на рак.

Повний текст