Вісник НАН України. 2018. № 12. С.3-16
НАЦІОНАЛЬНІЙ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ — 100 РОКІВ
Ювілейна сесія Загальних зборів НАН України 7 грудня 2018 року
7 грудня 2018 року відбулася ювілейна сесія Загальних зборів Національної академії наук України, присвячена 100-річчю від часу заснування НАН України. В офіційних урочистостях взяли участь перші особи держави, високопосадовці дипломатичного корпусу, міністерств та інших центральних органів державної влади, представники вітчизняної та зарубіжної наукової громадськості, творчої інтелігенції, засобів масової інформації.
Ювілейна сесія Загальних зборів Національної академії наук України відбулася 7 грудня 2018 р. у Києві в приміщенні Національного академічного театру опери та балету України ім. Т.Г. Шевченка. Захід було приурочено до 100-річчя від часу заснування НАН України.
В урочистому зібранні взяли участь Президент України П.О. Порошенко, Прем’єр-міністр України В.Б. Гройсман, Віце-прем’єр-міністр — Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Г.Г. Зубко, Міністр освіти і науки України Л.М. Гриневич, Міністр культури України Є.М. Нищук, перший заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти народний депутат України О.В. Співаковський, інші державні високопосадовці, а також представники вітчизняної та зарубіжної наукової громадськості, творчої інтелігенції, українських та іноземних засобів масової інформації. Ведучим ювілейної сесії був провідний науковий співробітник відділу теорії та історії соціології Інституту соціології НАН України доктор соціологічних наук Олександр Шульга. Після завершення офіційної частини урочистого зібрання відбувся святковий концерт.
Перед відкриттям ювілейної сесії Загальних зборів НАН України її учасники і гості мали змогу переглянути документальний фільм про започаткування в 1918 р. Української академії наук, історію розвитку і сучасні здобутки Академії.
Офіційна частина святкувань розпочалася з виступу Президента України Петра Олексійовича Порошенка. Звертаючись до присутніх, він сказав:
«Цей рік проходить під знаком 100-річчя Української національної революції, і ми віддаємо належне подіям і людям, які заклали основи української державності. Ці основи виявилися достатньо міцними, щоб витримати всі бурі, які проносилися над нашою землею.
Сьогодні свій 100-літній ювілей відзначає Національна академія наук України — найцінніший інтелектуальний спадок тієї великої доби. За цей час вона виросла в один із найпотужніших наукових центрів Європи. Результати її наукового пошуку прославили Україну в усьому світі. Важливо й те, що Академія завжди була національною — в найвищому розумінні цього слова. Засновник Академії Володимир Вернадський вважав, що її роль полягає в тому, щоб допомагати зростанню української національної свідомості та розквіту української культури. Утвердження в Україні науки, як однієї з найважливіших сфер людської діяльності, було важливим, оскільки сприяло всесвітньому визнанню української держави та української культури.
Таке розуміння В. Вернадським ролі Академії повністю відповідало баченню гетьмана Павла Скоропадського. Культурна політика його уряду передбачала, в тому числі, українізацію шкіл та створення українських університетів. Слід віддати належне мудрості гетьмана, який, попри воєнні дії, не розпорядився відкласти справу створення Академії, посилаючись на потребу вирішення більш важливих і нагальних поточних проблем, а погодився зробити це негайно і остаточно. І хоча через чвари політиків Українська революція тоді не змогла перемогти, розуміння великої мети жило і давало сходи.
Повторю, Академія завжди була національною. У лавах дисидентського і правозахисного руху, в складі парламенту, який прийняв Акт проголошення незалежності України, ми бачили сотні патріотів, які вийшли зі стін Академії наук.
Від імені Української держави, від імені українського народу щиро вітаю Академію з ювілеєм і бажаю їй і далі перебувати на передньому краї наукового пошуку, пошуку знань, утвердження свободи і незалежності нашої держави!
А ще згадаємо, що в один час з Академією народилася людина, якій судилося очолювати цю установу більшу частину її історії. З іменем Бориса Євгеновича Патона — великого вченого і беззаперечного лідера української науки — пов’язані не лише високі здобутки, а й усе життя нашої Академії. Вітаю Вас, дорогий Борисе Євгеновичу, з унікальним ювілеєм! Глибоко шаную Вас і все, що Вами зроблено. Бажаю доброго здоров’я, радості від справ і від людей, які Вас оточують!