Вісник НАН України. 2018. № 9. С. 92

80-річчя члена-кореспондента НАН України І.В. СТАСЮКА

23 вересня виповнюється 80 років відомому вченому в галузі теоретичної фізики, члену-кореспонденту НАН України Ігореві Васильовичу Стасюку. У 1959 р. І.В. Стасюк закінчив фізичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, де й розпочав свою наукову діяльність. З 1978 р. він працює в установах НАН України. У 1990 р. Ігор Васильович був серед організаторів Інституту фізики конденсованих систем НАН України, у якому до 2006 р. обіймав посаду заступника директора з наукової роботи. До 2016 р. очолював відділ квантової статистики цього Інституту, а нині є головним науковим співробітником.

І.В. Стасюк розробив математичні методи в теорії багатостанових та ферміонних систем із сильними габбардівськими кореляціями, вивчив роль ангармонічних ефектів у ВТНП, розвинув теорію кінематичних механізмів надпровідного спарювання. Йому належить створення мікроскопічних моделей сегнетоелектриків із водневими зв’язками, а також мікроскопічної теорії оптичних і деформаційних ефектів у діелектричних, сегнетоелектричних і ян-теллерівських кристалах. Він розвинув теорію протонного та іонного переносу у квазіодновимірних системах із водневими зв’язками і суперіонних кристалах.

І.В. Стасюк опублікував понад 700 наукових праць, у тому числі 5 монографій, підготував 21 кандидата та 5 докторів наук. Він є заступником головного редактора журналу «Condensed Matter Physics», членом редколегії журналу «Phase Transitions». Значний внесок у розвиток фізики в Україні І.В. Стасюк зробив, обіймаючи посади віце-президента Українського фізичного товариства, члена Президії НТШ, голови Секції фізики ЗНЦ НАН України і МОН України.

І.В. Стасюк є лауреатом премії ім. О.С. Давидова НАН України, кавалером ордена «За заслуги» ІІІ ступеня. Йому присвоєно звання почесного доктора Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України.

Наукова громадськість, колеги та учні щиро вітають Ігоря Васильовича з ювілеєм, бажають йому міцного здоров’я, щастя, творчого довголіття та подальших успіхів.

Повний текс