Вісник НАН України. 2018. № 7. С.112

70-річчя члена-кореспондента НАН України Н.Г. ЩУКІНОЇ

27 липня 2018 р. виповнилося 70 років відомому вченому в галузі фізики Сонця, доктору фізико-математичних наук, члену-кореспонденту НАН України Наталії Геннадіївні Щукіній. Н.Г. Щукіна народилася у м. Броди Львівської області. У 1971 р. закінчила Казанський університет, у 1973 р. вступила до аспірантури Головної астрономічної обсерваторії НАН України. Відтоді вся її наукова біографія пов’язана з ГАО НАН України. З 2003 р. Наталія Геннадіївна очолює відділ фізики Сонця ГАО.

Н.Г. Щукіна є одним зі світових лідерів з питань розв’язання багаторівневих задач переносу поляризованого випромінювання в багатовимірних середовищах. У співтоваристві із зарубіжними колегами за результатами визначення параметрів Стокса з високою спектральною роздільною здатністю та моделювання переносу поляризованого випромінювання у тривимірних замагнічених середовищах вона отримала дані про топологію та енергію дрібномасштабних магнітних полів у фотосфері Сонця. Виявилося, що енергія турбулентних магнітних полів у спокійній сонячній атмосфері може бути істотно більшою, ніж передбачалося раніше; цієї енергії достатньо для нагрівання хромосфери й корони Сонця. Цей результат є надзвичайно важливим для вирішення проблеми першоджерел накопичення та переносу енергії з нижніх шарів сонячної атмосфери. Разом зі співавторами вона виконала цикл досліджень з визначення хімічного складу Сонця та зір, що сприяло розв’язанню фундаментальних питань астрофізики: походження та еволюція Всесвіту, нуклеосинтез елементів під час Великого Вибуху, еволюція зір і галактик.

Н.Г. Щукіна є автором і співавтором близько 140 публікацій. Упродовж 2012−2015 рр. вона була віце-президентом комісії E1 «Радіація і структура Сонця» («Solar Radiation and Structure») Міжнародного астрономічного союзу.

Наукова громадськість, колеги, учні та друзі сердечно вітають Наталію Геннадіївну з ювілеєм, зичать їй міцного здоров’я та нових творчих успіхів.

Повний текст