Вісник НАН України. 2018. № 5. С. 129

70-річчя члена-кореспондента НАН України А.І. ШЕВЧЕНКА

Доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Анатолій Іванович Шевченко народився 17 травня 1948 р. У 1977 р. закінчив фізичний факультет Донецького державного університету, у якому працював з 1987 по 1991 р. У 1985 р. захистив кандидатську, а в 1990 р. – докторську дисертації. З 1991 р. – директор Інституту проблем штучного інтелекту МОН України та НАН України, створеного на базі Спеціального конструкторського бюро «Інтелект» Донецького державного університету.

А.І. Шевченко – відомий вчений у галузі штучного інтелекту. Його наукові результати опубліковано у 205 наукових працях, серед яких 13 монографій, 10 запатентованих винаходів і 15 навчально-методичних посібників для шкіл і вищих навчальних закладів.

Анатолій Іванович веде активну науково-організаційну діяльність. Він є ініціатором та головою програмного комітету щорічної Міжнародної науково-технічної конференції «Штучний інтелект та інтелектуальні системи» і Міжнародної наукової молодіжної школи «Системи та засоби штучного інтелекту»; головним редактором науково-теоретичного журналу «Штучний інтелект» і журналу «Наука. Релігія. Суспільство».

Багато уваги А.І. Шевченко приділяє педагогічній діяльності, навчанню і вихованню молоді та впровадженню сучасних методів в освітній процес. З його ініціативи в 1997 р. на базі Інституту проблем штучного інтелекту було створено Донецький державний інститут штучного інтелекту (з 2007 р. – Державний університет інформатики і штучного інтелекту), ректором якого він був упродовж тривалого часу.

А.І. Шевченко – заслужений діяч науки і техніки України, лауреат премії ім. С.О. Лебедєва НАН України. За вагомий внесок в освітню, соціально-культурну та громадську діяльність, розвиток вітчизняної науки, збагачення науково-технічного потенціалу України його нагороджено орденами «За заслуги» ІІ і ІІІ ст., грамотою Верховної Ради України  та іншими почесними відзнаками. У 2007 р. А.І. Шевченку було присвоєно звання «Винахідник року НАН України». Його відзначено медаллю Австрійського товариства ім. Альберта Швейцера.

Повний текст