Вісник НАН України. 2018. № 4. С.24-28
ІЗ ЗАЛИ ЗАСІДАНЬ ПРЕЗИДІЇ НАН УКРАЇНИ
28 лютого 2018 року
Високопрецизійні мікропризмові структури і перспективи їх широкомасштабного застосування (доповідач — член-кореспондент НАН України А.А. Крючин)
Проблеми математичного моделювання конкурентної рівноваги на ринку електроенергії (доповідач — доктор технічних наук С.Є. Саух)
Про нагородження відзнаками НАН України та Почесними грамотами НАН України і Центрального комітету профспілки працівників НАН України (доповідач — академік НАН України В.Л. Богданов)
Кадрові та поточні питання
На засіданні Президії НАН України 28 лютого 2018 р. члени Президії HAH України та запрошені заслухали наукову доповідь заступника директора Інституту проблем реєстрації інформації НАН України члена-кореспондента НАН України Андрія Андрійовича Крючина про високопрецизійні мікропризмові структури і перспективи їх широкомасштабного застосування.
У доповіді йшлося про створені в Інституті проблем реєстрації інформації НАН України оригінальні технології виготовлення жорстких мікропризмових структур, за допомогою яких можна вирішувати актуальні проблеми оснащення сучасних лазерних та світлодіодних систем новітніми оптичними елементами.
Зокрема, розроблено методи розрахунку мікропризмових структур для офтальмології, світлоповертальних структур для автомобільних шляхів, оптичних дифузорів та лінз Френеля для систем наведення й керування рухомими об’єктами. Фахівцями Інституту створено замкнений технологічний комплекс для виробництва високоточних мікропризмових структур різного призначення, що включає спеціальне обладнання для виготовлення алмазного інструменту для формування мікрорельєфних структур на поверхні металевих штампів-оригіналів. Розроблено комплекс гальванопластики для виготовлення робочих нікелевих штампів, а також спеціального пресового обладнання для створення рельєфних структур на підкладках з різних полімерних матеріалів; установок ультразвукового зварювання підкладок з мікрорельєфними структурами зі сферичними лінзами; обладнання для інжекційного лиття оптичних елементів. Створено й атестовано контрольно-вимірювальне обладнання для перевірки якості мікропризм. Результатом впровадження наукових досліджень з мікропризмових технологій є:
- унікальні високоточні набори мікропризмових компенсаторів і лінійок для діагностики, аналогів яких немає у світі, та комбіновані призмосфероциліндричні лінзи для безопераційного лікування та післяопераційної реабілітації косоокості; ця розробка використовується у 45 офтальмологічних клініках України і впроваджується у Китаї та Узбекистані;
- високоефективні мікропризмові світлоповертальні елементи різних типів (бордюрні, для відбійних смуг), які застосовуються в Комунальній корпорації «Київавтодор»;
- оригінальні оптичні дифузори та лінзи Френеля, що використовуються у виробництві на підприємствах «Укроборонпрому».
Отримані наукові результати мають важливе значення для організації високоефективного лікування дітей, створення технічних засобів убезпечення руху, систем наведення та керування рухомими об’єктами.
В обговоренні доповіді взяли участь академік НАН України Б.Є. Патон, директор Інституту проблем реєстрації інформації НАН України академік НАН України В.В. Петров, завідувач кафедри офтальмології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика доктор медичних наук С.О. Риков, генеральний директор — генеральний конструктор Державного підприємства «Державне Київське конструкторське бюро «Луч» доктор технічних наук О.П. Коростельов, директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України академік НАН України Я.С. Яцків, академік-секретар Відділення фізики і астрономії НАН України академік НАН України В.М. Локтєв.
У виступах увагу було акцентовано на важливості результатів досліджень зі створення та застосування мікропризмових технологій. Дослідження з цього напряму тривають уже понад 10 років і зараз значно актуалізувалися у зв’язку зі збільшенням промислового та соціального замовлення на ці розробки.
Зазначалося, що в Інституті проблем реєстрації інформації НАН України накопичено великий досвід і є відповідна технологічна база для вирішення актуальної науково-технічної проблеми розроблення новітніх оптичних елементів для лазерних і світлодіодних систем, а також для медицини. Робота зі створення унікальної технології діагностики і лікування косоокості дітей з використанням спеціальних мікропризмових елементів здобула першу премію Кабінету Міністрів України за інноваційні розробки. Не менш важливою проблемою є безпека дорожнього руху.