Вісник НАН України. 2018. № 2. С.53-57
ЛОКТЄВ Вадим Михайлович —
академік НАН України, голова Головної редакційної колегії «Великої української енциклопедії»
КИРИДОН Алла Миколаївна —
доктор історичних наук, професор, директор Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво»
ПРО СТАН ПІДГОТОВКИ «ВЕЛИКОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЕНЦИКЛОПЕДІЇ»
Стенограма співдоповіді на засіданні Президії НАН України 27 грудня 2017 року
У співдоповіді порушено важливі питання, пов’язані з реалізацією фундаментального видавничого проекту загальнонаціонального значення — підготовки і видання багатотомної «Великої української енциклопедії».
Виступ академіка В.М. Локтєва
Шановні члени Президії!
Шановні колеги!
Можна сказати, що у нас вже стало традицією наприкінці року на засіданні Президії НАН України заслуховувати питання про стан справ з підготовкою «Великої української енциклопедії» (ВУЕ). Уперше про роботу над створенням ВУЕ ми звітували в листопаді 2015 р., тоді ж затвердили Сло́вник і Концепцію «Великої української енциклопедії». Торік ми успішно презентували перший том Енциклопедії, а цього року — розробили структуру та Концепцію електронної версії ВУЕ, і невдовзі має запрацювати бета-версія енциклопедичного порталу.
«Велика українська енциклопедія» — це надзвичайно масштабний проект загальнонаціональної ваги і значення, реалізація якого розрахована до 2026 р. Підготовка цього фундаментального академічного видання здійснюється на виконання указів Президента України від 02.01.2013 № 1/2013 «Про Велику українську енциклопедію» та від 12.01.2015 № 7/2015 «Питання підготовки та видання Великої української енциклопедії», розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.03.2013 № 172-р «Про заходи щодо виконання Указу Президента України від 02.01.2013 № 1/2013 «Про Велику українську енциклопедію», постанови Президії НАН України від 29.11.2012 № 241 «Про підготовку та видання «Великої української енциклопедії», розпоряджень Президії НАН України від 11.02.2013 № 86 «Про створення робочої групи з підготовки Словника Великої української енциклопедії», від 07.05.2013 № 315 «Про участь НАН України у виконанні плану заходів щодо підготовки та видання протягом 2013–2020 років «Великої української енциклопедії», постанов Президії НАН України від 11.07.2014 № 167 «Про стан підготовки «Великої української енциклопедії», від 21.10.2015 № 248 «Про внесення змін до складу Науково-редакційної ради та Головної редакційної колегії «Великої української енциклопедії» та від 18.11.2015 № 268 «Про хід підготовки «Великої української енциклопедії».
До того ж Указом Президента України на Національну академію наук України покладено наукове і методичне керівництво процесом підготовки та видання «Великої української енциклопедії». Тому, користуючись нагодою, хочу ще раз привернути увагу до необхідності активізувати участь фахівців НАН України, національних галузевих академій наук, вищих навчальних закладів України у реалізації цього проекту.
Нещодавно, 6 грудня 2017 р., на засіданні Головної редакційної колегії «Великої української енциклопедії» розглядалися питання про організацію роботи над створенням «Великої української енциклопедії», підготовку наступного тому Енциклопедії, а також було презентовано електронну версію ВУЕ (е-ВУЕ). Учасники засідання звернули увагу на масштабність, оригінальність і складність цього загальнодержавного проекту, який в умовах гібридної війни, без перебільшення, є справжнім інформаційним фронтом. Підсумком обговорення стало схвалення концепції електронної версії ВУЕ, розроблених відповідних методичних рекомендацій, а також прийняття рішення про звернення до Президії НАН України з проханням активізувати роботу структурних підрозділів Академії щодо підготовки «Великої української енциклопедії» з огляду на те, що ухвалені впродовж 2013–2017 рр. відповідні постанови Президії НАН України (див. вище) так і не було виконано належним чином.
Сьогодні, на жаль, проблемним залишається питання залучення авторів до написання статей. Певною мірою підготовку контенту стримує той факт, що написання статей до ВУЕ здійснюється на безгонорарній основі. Крім того, немає дієвого механізму зарахування публікацій до щорічних наукових звітів. Тому склалася така ситуація, що за окремими напрямами наукових знань відчувається брак висококваліфікованих авторів-фахівців, а деякі провідні науковці НАН України іноді просто відмовляються писати статті до Енциклопедії. Як наслідок, маємо істотне зниження наукового рівня статей. Украй важливим завданням є також якомога ширше використання науково-експертних можливостей Академії.