Вісник НАН України. 2017. № 10. С.  112

75-річчя академіка НАН України Д.С. КІВИ

8 жовтня виповнюється 75 років Дмитру Семеновичу Ківі — академіку НАН України, Герою України, заслуженому діячу науки і техніки України, лауреату Державної премії України, Генеральному конструктору ДП «АНТОНОВ» (2006–2016). Д.С. Ківа почав працювати на ДП «АНТОНОВ» (попередня назва — АНТК ім. О.К. Антонова) з 1965 р. Пройшов шлях від інженера-конструктора до Генерального конструктора підприємства.

Д.С. Ківа зробив вагомий внесок у розвиток теорії і практики створення пасажирських, вантажних та багатоцільових літаків. Брав особисту участь у розробленні багатьох літаків «АНТОНОВ»: легких багатоцільових Ан-3, Ан-28, Ан-38, Ан-32, Ан-74 та їх модифікацій, середнього транспортного літака короткого зльоту і посадки Ан-70, широковідомих у світі важких транспортних літаків Ан-124 і Ан-225 та їх модифікацій, регіональних пасажирських літаків Ан-140, Ан-148 і Ан-158, нового транспортного літака Ан-178. Був керівником програм випробувань і сертифікації усіх вищезазначених літаків. Дмитро Семенович запропонував і обґрунтував принципи пошуку раціональних конструктивно-технологічних рішень, в основі яких залежність між системами якісного пріоритету композиційних матеріалів і експлуатаційних вимог до конструкції літаків, що дало можливість зменшити їхню вагу та збільшити ресурс при збереженні високої польотної безпеки. Він розробив і впровадив нову методологію гарантування безпеки польотів, підтримання придатності до польотів і сертифікації авіаційної техніки, яка відповідає міжнародним стандартам. Її застосування на всіх етапах створення літаків «АНТОНОВ» дозволяє значно скоротити кількість дорогих натурних випробувань. Вагомим здобутком Д.С. Ківи є дослідження характеристик композиційних матеріалів на основі вуглецевих волокон та методів збільшення жорсткості металевих конструкцій шляхом зміцнення їх вуглепластиками.

Д.С. Ківу відзначено орденами Ярослава Мудрого та «За заслуги» І, II, III ступеня, премією НАН України ім. О.К. Антонова, відзнакою НАН України «За наукові досягнення» та ін.

Повний текст