Вісник НАН України. 2017. № 3. С. 3-4
ВІТАННЯ АКАДЕМІКУ Б.Є. ПАТОНУ З НАГОДИ 55-річчя ВІД ДНЯ ОБРАННЯ НА ПОСАДУ ПРЕЗИДЕНТА НАН УКРАЇНИ
Дорогий Борисе Євгеновичу!
Ми, члени Президії НАН України, Ваші колеги та однодумці, з почуттям безмежної поваги і щирої вдячності вітаємо Вас із 55-річчям від дня обрання на посаду президента Національної академії наук України.
Незмінно очолюючи Національну академію наук України з 27 лютого 1962 року, Ви докладали та продовжуєте докладати титанічних зусиль для розвитку фундаментальних досліджень та створення на основі їх результатів нових технологій світового рівня.
Під Вашим мудрим керівництвом Академія не тільки зросла у загальновизнаний науковий центр, широко відомий міжнародному науковому загалу та світовій громадськості, а й перетворилася на могутній інтелектуальний осередок, який є справжнім національним надбанням.
В Інституті електрозварювання імені Є.О. Патона НАН України Ви блискуче продовжили справу свого видатного батька – академіка Є.О. Патона. Ваш внесок у науково-технічний прогрес, Борисе Євгеновичу, є неоціненним для нашої держави та її історичного поступу. Створення теоретичних засад автоматичного і напівавтоматичного зварювання під флюсом, вирішення проблем керування зварювальними процесами, створення автоматів для зварювання і зварювальних джерел живлення, розроблення принципово нового способу зварювання – електрошлакового зварювання та багато іншого дали змогу здійснити прорив у цілій низці галузей промисловості. А розроблена Вами технологія високочастотного зварювання живих тканин широко й успішно використовується у світовій хірургічній практиці.
Ваші незрівнянні здібності організатора науки, неперевершений талант мудрого керівника, державницька позиція забезпечують активну мобілізацію зусиль Академії, всіх її установ і науковців на вирішення ключових виробничих, екологічних, соціогуманітарних проблем України. Вся Ваша невтомна діяльність підпорядкована єдиній меті – подальшому прогресу науки в інтересах держави і суспільства. Вам притаманне гостре відчуття нових тенденцій у найширшій панорамі сучасного наукового знання. Ви неперевершено вмієте акцентувати увагу на найважливіших аспектах наукового пошуку, виокремлюючи саме ті напрями, які можуть привести до нових відкриттів і практичних звершень.
Для Вас, Борисе Євгеновичу, не існує дрібниць. Ви винятково ретельно й уважно розглядаєте усі питання, що стосуються життя Академії, вимагаєте чітких, конкретних планів і дій з вирішення проблем, що виникають. Так було завжди, а особливо – в драматичний час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Для Вас і багатьох учених Академії він став моментом істини, коли «не в штабах, а в окопах» Ви вели невтомну боротьбу з надзвичайним лихом.
Нині вітчизняна наука переживає непрості часи. Економічні й політичні кризи, фінансові негаразди стояли і продовжують стояти на заваді її повноцінному розвитку. Виключно завдяки Вашому величезному авторитету державного діяча й керманича науки, Вашій непохитній відданості справі, постійній наполегливій праці наша Академія витримує всі випробування і залишається форпостом прогресу науки в інтересах України.
Робота та спілкування з Вами завжди дарують приємний настрій духовного піднесення. Незмінно привітні й уважні, відверті й прямі, Ви розвіюєте сумніви, даєте корисні поради та пропонуєте слушні рішення. Ми захоплюємося Вашою енергійністю, вимогливістю, глибоким почуттям відповідальності, всім тим, що покладено в основу створеної Вами великої школи науково-організаційної роботи. Ми пишаємося, що є Вашими сучасниками і живемо, без перебільшення, в епоху Патона.
У цей день від усієї душі зичимо Вам, наш дорогий Борисе Євгеновичу, доброго здоров’я, щастя та невичерпних життєвих сил в ім’я науки та України.