Вісник НАН України. 2017. № 2. С. 102

60-річчя члена-кореспондента НАН України О.С. БЕШТИ

Відомий вчений у галузі гірничої та металургійної енергетики доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Олександр Степанович Бешта народився 1 лютого 1957 р. У 1979 р. закінчив Дніпропетровський гірничий інститут. З 1982 р. його наукова і викладацька діяльність пов’язана з цим вищим навчальним закладом, який нині має назву Національний гірничий університет.

Наукові дослідження і практичні розробки О.С. Бешти спрямовані на вирішення питань енергозаощадження засобами електроприводу, ідентифікації параметрів електромеханічних систем, діагностики технічного стану ізоляції електричних машин. Під його керівництвом ведуться роботи у таких напрямах, як електротехнічне обладнання для альтернативних джерел енергії; системи керування синхронними двигунами з постійними магнітами; теплові моделі електричних машин; електропривод гібридних автомобілів.

О.С. Бешта – автор понад 140 наукових робіт, 6 монографій, 5 авторських свідоцтв, 16 патентів України, 3 навчальних посібників. Він експерт науково-методичної комісії МОН України з напряму «Електромеханіка», експертної ради МОН України, експертної ради з питань проведення експертизи дисертаційних робіт з електротехніки, енергетики, радіотехніки та електроніки.

За вагомі професійні досягнення О.С. Бешту нагороджено почесною грамотою МОН України, медаллю «За заслуги перед містом» Дніпропетровської міської ради, нагрудним знаком МОН України «Відмінник освіти України», почесним знаком Мінпаливенерго України «Шахтарська слава» І, ІІ, ІІІ ст. Він є почесним доктором Есслінгенського університету прикладних наук (Німеччина).

Результати фундаментальних і прикладних досліджень О.С. Бешти активно впроваджуються в економіку України. Він має великий досвід виконання потужних інноваційних проектів спільно з представниками вітчизняного та іноземного високотехнологічного бізнесу. Плідна інноваційна діяльність О.С. Бешти здобула високу оцінку міжнародного експертного середовища.

Повний текст