Вісник НАН України. 2017. № 2. С. 90-98

 «ЩОСЬ ВИ, МОЛОДІ ЛЮДИ, РОЗСЛАБИЛИСЯ...»
До 90-річчя від дня народження академіка НАН України І.К. Походні

Матеріал присвячено 90-річчю від дня народження відомого українського вченого в галузі металургії, технології металів, матеріалознавства та електрозварювання, видатного організатора науки, лауреата Державних премій СРСР (1971, 1978) та України (1999), заслуженого діяча науки і техніки України (1997) доктора технічних наук, професора, академіка НАН України І.К. Походні. Спогадами про Ігоря Костянтиновича поділилися його колеги і соратники.

24 січня, а саме в цей день у 1927 році народився академік НАН України Ігор Костянтинович Походня, в Інституті електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України відбувся семінар «Зварювальні матеріали», присвячений 90-річчю від дня народження вченого.

У доповідях, що пролунали під час заходу, було зазначено, що з ім’ям І.К. Походні пов’язані фундаментальні дослідження фізико-хімічних процесів дугового зварювання, нових високопродуктивних процесів механізованого зварювання та наплавлення. Гідний представник усесвітньо відомої наукової школи, заснованої свого часу Євгеном Оскаровичем Патоном і керованої нині Борисом Євгеновичем Патоном, І.К. Походня створив свою власну наукову школу в галузі металургії і технології зварювання, зробив значний внесок у розвиток теорії дугового зварювання, розроблення нових зварювальних матеріалів та прогресивних наукомістких технологій зварювання, а також у становлення сучасного вітчизняного виробництва зварювальних матеріалів. У своїх виступах доповідачі акцентували увагу на наукових і науково-організаційних досягненнях Ігоря Костянтиновича, на його ролі у розвитку міждисциплінарних наукових досліджень в Академії та в успішному виконанні завдань державного рівня з організації великих промислових виробництв.

Більша частина життя Ігоря Костянтиновича нерозривно пов’язана з Інститутом електрозварювання ім. Є.О. Патона. Упродовж майже півстоліття працював він також у Президії НАН України на посадах головного вченого секретаря (1970–1983), віце-президента (1983–1988), академіка-секретаря Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства (1988–2015). А ще понад 40 років І.К. Походня був членом редколегії журналу «Вісник НАН України».

Після завершення офіційної частини семінару я звернулася до колег і соратників ювіляра, поставивши кожному з них одне й те саме запитання: «Якою людиною був Ігор Костянтинович?». Перш ніж передати їм слово, хочу зауважити, що у всіх моїх співрозмовників перша реакція на це пряме запитання виявилася практично однаковою: «Хорошою людиною», – спочатку відповідали вони, а потім вже кожен вів свою розповідь.

Повний текст