80-річчя академіка НАН України Ю.Ю. Туниці

Анотація

Відомий вчений у галузі економіки природокористування та охорони навколишнього природного середовища, доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, кавалер ордена «За заслуги» ІІ і ІІІ ступенів, почесний професор Трансільванського університету (Румунія) академік НАН України Юрій Юрійович Туниця народився 19 травня 1941 р. У 1964 р. закінчив Львівський лісотехнічний інститут. З 1968 р. — старший викладач, доцент, професор, завідувач кафедри, проректор цього інституту. У 1988–1993 рр. — завідувач новоствореної кафедри раціонального використання природних ресурсів та охорони природи Львівського національного університету ім. Івана Франка. З 1993 по 2021 р. — ректор Національного лісотехнічного університету України (м. Львів).

Ю.Ю. Туниця є засновником нового наукового напряму — екологічної економіки, за яким створив наукову школу, підготувавши 7 докторів і 44 кандидатів наук. Він відкрив і обґрунтував економічний закон зростання екологічних витрат у структурі суспільно необхідних виробничих витрат, запропонував нові категорії в економічній науці – «екологічні витрати і втрати», «еколого-економічна ефективність природокористування», сформулював принципи екологічно безпечної економіки.

Ю.Ю. Туниця — автор ідеї та концепції створення Екологічної Конституції Землі — глобального економіко-правового акта в галузі екологічної безпеки і сталого розвитку. З ініціативою щодо підготовки Екологічної Конституції Землі як інструмента трансформації ринкової економіки в екологічно безпечну «зелену» економіку виступали в ООН три президенти України та інші офіційні особи. Ю.Ю. Туниця був науковим радником офіційних делегацій України на сесіях Генеральної Асамблеї ООН (1997, 2008). Він обґрунтував і ввів у науковий лексикон нове поняття «конституційний панукраїнізм» як світоглядну основу формування об'єднавчої ідеології державотворення, довівши актуальність проведення комплексних міждисциплінарних досліджень проблем державності.

У творчому доробку Ю.Ю. Туниці — 12 монографій, 2 підручники і понад 200 наукових публікацій, частину з яких видано у Великій Британії, США, Німеччині, Індії, Малайзії та ін.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-05-24

Як цитувати

80-річчя академіка НАН України Ю.Ю. Туниці. (2021). Вісник Національної академії наук України, (5), 103. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/71