40-річчя члена-кореспондента НАН України В.М. Трусової
Анотація
Член-кореспондент НАН України Валерія Михайлівна Трусова народилася 9 серпня 1984 р. у м. Краматорськ Донецької обл. Закінчила Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, у якому залишилася працювати. З 2019 р. є завідувачкою кафедри медичної фізики та біомедичних нанотехнологій.
Наукова діяльність В.М. Трусової охоплює дослідження конформаційних змін біомакромолекул; розвиток теоретичних та експериментальних підходів до визначення структури біомолекулярних комплексів; розроблення оптичних сенсорних систем; вивчення дії різноманітних хімічних і фізичних чинників на механізми біомолекулярних взаємодій; скринінг радіофармпрепаратів для тераностики онкологічних захворювань. В.М. Трусова викладає студентам Навчально-наукового інституту «Фізико-технічний факультет» курси з медичної і біологічної фізики, біонанотехнологій та біонаноматеріалознавства, комп’ютерного моделювання в біології та медицині. Загальний науковий доробок В.М. Трусової складається з 211 наукових праць (серед яких 96 публікацій, проіндексованих у базі Scopus, 4 розділи у монографіях (у співавторстві), 28 статей у фахових виданнях України), 115 тез доповідей на міжнародних і вітчизняних наукових конференціях, 4 патентів України.
Починаючи з 2008 р. В.М. Трусова була виконавцем і керівником проєктів УНТЦ, ДФФД та МОН України, отримувала гранти Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених, стипендії Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України та Харківської обласної ради для молодих вчених, гранти для проведення досліджень та відвідування конференцій за кордоном. У 2016 р. вона стала лауреатом премії Президента України для молодих вчених, у 2019 р. — премії L’Oreal-UNESCO «Для жінок у науці». Під її керівництвом захищено одну кандидатську та одну докторську дисертацію. У 2020 р. В.М. Трусова була співорганізатором та головуючим Франко-ЦЕРНівсько-української школи з високих енергій та медичної фізики. Вона є членом спеціалізованої ради із захисту докторських дисертацій за спеціальністю «біофізика» та членом редколегії журналу «Біофізичний вісник».