70-річчя члена-кореспондента НАН України Н.В. Заіменко

Автор(и)

  • .

Анотація

Доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Наталія Василівна Заіменко народилася 13 червня 1954 р. У 1979 р. закінчила Українську сільськогосподарську академію. З 1982 р. працює в Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України, де пройшла шлях від молодшого наукового співробітника до завідувачки відділу і директорки. 

Наталія Заіменко має вагомі наукові досягнення в галузі біології, фізіології, екології, агрохімії, ґрунтознавства, космічної біології та біотехнології рослин у закритих екосистемах, її розробки стали важливим внеском у розвиток агропромислового комплексу. Вона вперше запропонувала інформаційно-ресурсний підхід до вивчення структурно-функціональної організації природних і штучних біогеоценозів, який відтворює загальні принципи життєдіяльності, адаптації та еволюції. Вона опрацювала структурно-функціональні основи конструювання замінників ґрунту, що дало змогу розробити засади космічного ґрунтознавства і дати математичний прогноз фізичних процесів у субстратах як в умовах імітованої невагомості, так і безпосередньо в умовах космічного польоту. Наталія Заіменко вперше визначила роль кремнію в системах ферментативної перебудови у рослин різного екоморфотипу на ранніх етапах розвитку і розробила склад комплексних органо-мінеральних добрив пролонгованої дії для живлення рослин. Вона опрацювала синекологічні засади оптимізації ценотичних і трофічних взаємовідносин між складовими екосистеми з одночасним підвищенням стійкості рослинних організмів до стресових факторів.

Наталія Заіменко — авторка понад 390 наукових праць, зокрема 49 патентів на винахід. Під її керівництвом 10 вчених здобули ступінь кандидата наук і 6 науковців готують докторські дисертації. Вона очолює Раду ботанічних садів та дендропарків України, наукову раду НАН України з проблеми «Ґрунтознавство», є головним редактором журналу «Інтродукція рослин». 

Наталія Заіменко — лауреат Національної премії України імені Бориса Патона, заслужений діяч науки і техніки України. Її нагороджено відзнакою «Знак пошани» Мінагрополітики України, багатьма нагородами та відзнаками НАН України. 

Downloads

Опубліковано

2024-06-25

Як цитувати

(2024). 70-річчя члена-кореспондента НАН України Н.В. Заіменко. Visnik Nacional Noi Academii Nauk Ukrai Ni, (6), 107. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/4822