75-річчя академіка НАН України Ю.Ю. Глеби

Автор(и)

  • .

Анотація

Всесвітньо відомий учений в галузі клітинної і генетичної інженерії, біотехнології рослин доктор біологічних наук, професор, академік НАН України Юрій Юрійович Глеба народився 13 червня 1949 р. У 1971 р. закінчив Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка, після чого працював в Інституті ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, де пройшов шлях від аспіранта до завідувача відділу, засновника Відділення клітинної біології та інженерії (1988). Надалі був директором Інституту клітинної біології та генетичної інженерії НАН України (1990—2008), нині є його почесним директором. У 1988—1998 рр. був академіком-секретарем Відділення загальної біології НАН України.

Ю.Ю. Глеба започаткував в Україні дослідження в галузі цитофізіології, клітинної та генетичної інженерії рослин. Під його керівництвом отримано пріоритетні результати зі створення соматичних гібридів і цибридів, гібридизації філогенетично віддалених видів рослин, вивчення організації та експресії генетичного матеріалу у створених гібридах, розроблено методи генетичної трансформації вищих рослин. Ю.Ю. Глеба розвиває новітній напрям біотехнології — пошук нових біологічно активних речовин як основи нових фармацевтичних препаратів. Він сформував всесвітньо відому наукову школу з біотехнології рослин, заснував кілька біотехнологічних компаній у США, Німеччині та Литві, в яких із залученням українських вчених розробляються нові технологічні процеси на основі рослин як продуцентів препаратів для медицини, продуктів харчування та речовин для створення нових біоматеріалів.

Ю.Ю. Глеба є автором більш як 200 наукових статей і монографій, а також 50 патентів, отриманих у 25 країнах. Він підготував 21 кандидата і 2 докторів наук. Для посилення захисту України від російської агресії академік Ю.Ю. Глеба як генеральний директор і мажоритарний акціонер компанії Nomad Bioscience перерахував 100 тис. євро Збройним силам України. 

Ю.Ю. Глеба — лауреат Державної премії СРСР в галузі науки і техніки (1984), нагороди Фонду Кьорбера «За розвиток європейської науки» (1989), премії Олександра фон Гумбольдта (1989), Державної премії України в галузі науки і техніки (1989).

Downloads

Опубліковано

2024-06-25

Як цитувати

(2024). 75-річчя академіка НАН України Ю.Ю. Глеби. Visnik Nacional Noi Academii Nauk Ukrai Ni, (6), 102. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/4817