70-річчя члена-кореспондента НАН України Ф.І. Товкача

Анотація

Відомий вчений у галузі вірусології, молекулярної біології та генетики бактеріофагів, завідувач відділу молекулярної генетики бактеріофагів Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, лауреат премії ім. Д.К. Заболотного НАН України, доктор біологічних наук, член-кореспон­дент НАН України Федір Іванович Товкач народився 25 березня 1954 р. У 1976 р. закінчив Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка. Ще у студентські роки почав працювати в Інституті мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного, який став першим і єдиним науковим закладом у його трудовій біографії.

Ф.І. Товкач — автор більш як 200 наукових публікацій з актуальних питань молекулярної біології вірусів, бактеріоцинів, плазмід, механізмів патогенезу вірусних інфекцій у мікроорганізмів. Він розробив оригінальні молекулярно-генетичні підходи і методи для дослідження автономних генетичних елементів вірусної природи у бактерій. Ф.І. Товкач запропонував і практично підтвердив нове концептуальне положення, яке є революційним для систематики і таксономії мікроорганізмів: мозаїка помірних фагів, дефектних фагів, бактеріоцинів і плазмід, а також систем рестрикції-модифікації визначає не лише штамову, а й видову різноманітність бактерій. За цикл праць «Фітопатогенні бактерії — збудники особливо небезпечних хвороб рослин та їх автономні генетичні елементи» у 2013 р. він став лауреатом премії ім. Д.К. Заболотного НАН України.

Ф.І. Товкач є членом редакційних колегій «Мікробіологічного журналу», журналу «Мікробіологія і біотехнологія», «Вісника генетиків і селекціонерів України», входить до складу спеціалізованої вченої ради при Інституті мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України. За короткий час Федір Іванович підготував 11 кандидатів наук. Він читає курс лекцій «Молекулярна мікробіологія» у КНУ імені Тараса Шевченка, на базі Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова він організував і започаткував щорічну науково-практичну школу «Молекулярна мікробіологія і біотехнологія». За активну педагогічну і виховну діяльність у 2008 р. його нагороджено відзнакою НАН України «За підготовку наукової зміни».

Downloads

Опубліковано

2024-03-25

Як цитувати

70-річчя члена-кореспондента НАН України Ф.І. Товкача. (2024). Вісник НАН України, (3), 114. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/4760