90-річчя члена-кореспондента НАН України П.М. Томчука

Анотація

2 січня 2024 р. виповнюється 90 років Петру Михайловичу Томчуку — видатному українському фізику-теоретику, доктору фізико-математичних наук, професору, заслуженому діячеві науки і техніки України.

П.М. Томчук народився у 1934 р. в с. Коцюбинці Копичинського району Тернопільської області. Закінчивши в 1952 р. Копичинську середню школу, він вступив до Чернівецького державного університету на фізико-математичний факультет, який закінчив з відзнакою в 1957 р. Того самого року вступив до аспірантури Інституту фізики НАН України (м. Київ) у відділ теоретичної фізики. Після закінчення аспірантури у 1962 р. захистив кандидатську дисертацію і відтоді постійно працює в Інституті фізики. У 1972 р. П.М. Томчук захистив докторську дисертацію, і в 1973 р. його було затверджено завідувачем відділу теоретичної фізики Інституту фізики, який він очолював упродовж 48 років, аж до 2021 р. У 1980 р. П.М. Томчуку було присвоєно вчене звання професора, а в 1997 р. — почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України». У 2000 р. його обрано членом-кореспондентом НАН України за спеціальністю «теоретична і обчислювальна фізика». Він лауреат державних премій України в галузі науки і техніки за 1986 і 1995 рр.

П.М. Томчук працює у різних напрямах фізики конденсованих середовищ, таких як напівпровідники, метали, рідинні кристали, біологічні молекулярні структури. Він опублікував близько 300 наукових робіт. Під його керівництвом було захищено 8 докторських і 19 кандидатських дисертацій.

Петро Михайлович Томчук — взірець ученого, який віддав усе своє життя науці. Він — людина високої порядності, завжди доброзичливий до колег і загалом до людей, відкритий для спілкування, демократ за своєю природою, розсудливий, уважний, толерантний. Його характерною рисою є чудово розвинене почуття гумору — саме воно часто допомагало йому пройти не завжди прості віхи свого життя і перемагати обставини.

Щиро зичимо шановному Петру Михайловичу міцного здоров’я, добра і нових перемог, серед яких і наша Перемога!

Downloads

Опубліковано

2024-01-28

Як цитувати

90-річчя члена-кореспондента НАН України П.М. Томчука. (2024). Вісник НАН України, (1), 104. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/4719