70-річчя члена-кореспондента НАН України О.М. Хіміча

Анотація

4 січня виповнюється 70 років доктору фізико-математичних наук, професору, завідувачу відділу чисельних методів та комп’ютерного моделювання і заступнику директора Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України, академіку-секретарю Відділення інформатики НАН України члену-кореспонденту НАН України Олександру Миколайовичу Хімічу.

Основні напрями наукової діяльності О.М. Хіміча — математичне моделювання, обчислювальні методи та комп’ютерні технології, інтелектуальні комп’ютерні системи. Він зробив значний внесок у розвиток теорії збурення й теорії похибок лінійних систем; для задач псевдоінверсії та зваженої псевдоінверсії вперше отримав оцінки похибок розв’язків у випадку збурень, що приводять до зміни рангу матриці. О.М. Хіміч одним із перших запропонував спеціальні (циклічні) схеми декомпозиції та обробки даних для розподілених обчислень, які пізніше увійшли в світову практику паралельних обчислень як інструмент побудови збалансованих паралельних алгоритмів. Він розробив і дослідив алгоритми паралельних обчислень для базових задач обчислювальної математики, в тому числі для комп’ютерів гібридної архітектури. О.М. Хіміч є одним із творців сімейства інтелектуальних вітчизняних знаннєорієнтованих паралельних комп’ютерів Інпарком з інноваційною функцією автоматичного адаптивного налаштування алгоритму, програми та топології паралельного комп’ютера на властивості задачі. Під його керівництвом створено і реалізовано інтелектуальне програмне забезпечення для МІМD-комп’ютерів, розроблено програмно-технічні та програмні комплекси на основі паралельних обчислень для математичного моделювання складних процесів і систем для окремих галузей промисловості.

О.М. Хіміч — автор понад 210 наукових праць, у тому числі 10 монографій (три з них видано за кордоном), 13 авторських свідоцтв. Він підготував 6 кандидатів наук, один з його учнів подав до захисту докторську дисертацію. Наукові здобутки Олександра Миколайовича відзначено Державною премією України в галузі науки і техніки, Державною премією України в галузі освіти та премією імені А.О. Дородніцина НАН України.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-01-19

Як цитувати

70-річчя члена-кореспондента НАН України О.М. Хіміча. (2021). Вісник Національної академії наук України, (1). вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/46