80-річчя члена-кореспондента НАН України М.Ф. Головка

Анотація

Добре знаний у науковій спільноті фізик-теоретик доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Мирослав Федорович Головко народився 29 жовтня 1943 р. У 1965 р. закінчив Івано-Франківський державний педінститут. Після навчання в аспірантурі Львівського державного університету ім. І.Я. Франка в 1970 р. захистив під керівництвом І.Р. Юхновського кандидатську дисертацію. У 1980 р. очолив відділ теорії розчинів Львівського відділення статистичної фізики ІТФ АН УРСР (від 1990 р. — Інституту фізики конденсованих систем), яким керував упродовж 37 років. У 1982 р. захистив докторську дисертацію, у 1985 р. отримав вчене звання професора. У 2003 р. його обрано членом-кореспондентом НАН України за спеціальністю «фізика м’якої речовини». Від 2016 р. він є головним науковим співробітником ІФКС НАН України.

М.Ф. Головко — один з найвідоміших українських фізиків у галузі статистичної фізики та фізики рідкого стану. Репутацію світового рівня здобув завдяки фундаментальним працям з фізики колоїдних систем і мікроемульсій, поверхневих явищ. Запропоновані ним та його учнями методи дали змогу вітчизняним вченим вийти на лідерські позиції у кількох напрямах фізики м’якої речовини — теорії асоціативних та хімічно реагуючих рідин, водних і неводних розчинів електролітів та поліелектролітів, сольових і метало-сольових розплавів, полімерних і сіткоутворюючих рідин, колоїдних та міцелярних систем, мікроемульсій, рідин у пористих середовищах тощо.

У науковому доробку М.Ф. Головка понад 600 наукових праць. Він виховав 19 кандидатів та 6 докторів наук, значна частина яких успішно працюють у провідних наукових центрах світу. Наразі виконує обов’язки заступника голови Наукової ради з проблеми «Фізика м’якої речовини» при Відділенні фізики і астрономії НАН України, є членом Ради Європейської та Японської груп із дослідження молекулярних рідин, заступником головного редактора журналу «Condensed Matter Physics». Його відзначено премією ім. О.С. Давидова НАН України (2020).

Колеги сердечно вітають Мирослава Федоровича з ювілеєм, бажають йому міцного здоров’я і нових творчих досягнень.

Downloads

Опубліковано

2023-10-24

Як цитувати

80-річчя члена-кореспондента НАН України М.Ф. Головка. (2023). Вісник НАН України, (10), 99. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/4533