80-річчя академіка НАН України В.П. Шевченка

Анотація

Видатний учений у галузі механіки, доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України Володимир Павлович Шевченко народився 5 січня 1941 р. У 1962 р. закінчив Дніпропетровський державний університет. З 1968 р. його діяльність пов’язана з Донецьким державним університетом (нині — Донецький національний університет імені Василя Стуса), де він обіймав посади завідувача кафедри теоретичної і прикладної механіки, декана математичного факультету, проректора з навчальної роботи. З 1986 по 2010 р. В.П. Шевченко був ректором Донецького національного університету, а нині очолює кафедру прикладної математики. У 1998–2011 рр. — голова Донецького наукового центру НАН України і МОН України, у 2015–2020 рр. — радник Президії НАН України.

Наукові інтереси В.П. Шевченка охоплюють широке коло питань розвитку теорії фундаментальних розв’язків у задачах про деформування оболонкових конструкцій довільної гаусової кривини. Він побудував і дослідив системи граничних інтегральних рівнянь для кількох класів змішаних задач теорії ізотропних, ортотропних та трансверсально-ізотропних оболонок довільної кривини, зокрема для оболонок із криволінійними тріщинами, включеннями, отворами, зонами контактних навантажень при силових або температурних впливах. Розробив методи побудови фундаментальних розв’язків для анізотропних оболонок, які перебувають у полі дії локальних статичних, динамічних або температурних навантажень. В.П. Шевченко приділяє велику увагу вивченню проблем динаміки та стійкості руху твердих тіл з порожнинами, які містять пружні включення, однорідну чи стратифіковану рідину. Результати його досліджень узагальнено у понад 150 наукових працях. Серед учнів — 4 доктори та 16 кандидатів наук.

Досягнення В.П. Шевченка в галузі науки і освіти відзначено низкою державних та академічних нагород – присвоєно звання Героя України з врученням ордена Держави, почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України», присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки, нагороджено орденами Ярослава Мудрого V і IV ступенів, Святого Володимира IV ступеня.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-01-19

Як цитувати

80-річчя академіка НАН України В.П. Шевченка. (2021). Вісник Національної академії наук України, (1). вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/43