70-річчя академіка НАН України Ю.М. Височанського

Анотація

2 серпня 2023 р. виповнюється 70 років відомому українському вченому в галузі фізики напівпровідників, сегнетоелектриків, структурних фазових переходів, нелінійно-оптичних халькогенідних матеріалів, директору НДІ фізики і хімії твердого тіла та завідувачу кафедри фізики напівпровідників Ужгородського національного університету доктору фізико-математичних наук, професору, академіку НАН України Юліану Мироновичу Височанському.

У 1975 р. Ю.М. Височанський закінчив Ужгородський державний університет. Далі, у 1975—1978 рр., навчався в аспірантурі при кафедрі фізики напівпровідників Ужгородського державного університету, після закінчення якої залишився в ньому працювати. У 1980 р. захистив кандидатську, у 1987 р. — докторську дисертації. У 1992 р. здобув вчене звання професора. У 2009 р. його було обрано членом-кореспондентом НАН України за спеціальністю «фізика напівпровідників та діелектриків», а в 2021 р. — академіком НАН України за спеціальністю «прикладна фізика, фізика мультифероїків».

Дослідження, виконані під керівництвом Ю.М. Височанського, дали змогу вперше виявити низку нових фізичних ефектів і закономірностей. Він є автором і співавтором близько 450 наукових статей, співавтором 7 наукових монографій та 6 навчальних посібників. Підготував 17 кандидатів наук.

За належну організацію та високі результати наукової роботи, широку міжнародну співпрацю Ю.М. Височанському в 2003 р. оголошено подяку Прем’єр-міністра України. Його удостоєно почесних звань «Заслужений діяч науки і техніки України» (1995) та «Заслужений професор Ужгородського національного університету» (2005). Він лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2000).

Наукова спільнота, колеги, учні й друзі щиро вітають Юліана Мироновича з ювілеєм і бажають йому міцного здоров’я, оптимізму й енергії для реалізації нових творчих ідей, особливо тих, що сприяють нашій Перемозі.

Downloads

Опубліковано

2023-08-22

Як цитувати

70-річчя академіка НАН України Ю.М. Височанського. (2023). Вісник НАН України, (8), 109. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/3908