90-річчя члена-кореспондента НАН України Л.Л. Товажнянського

Автор(и)

  • . .

Анотація

26 квітня виповнюється 90 років відомому вченому в галузі хімічної технології, гетерогенно-каталітичних процесів та промислової екології, провідному організатору вищої технічної освіти в Україні, заслуженому діячеві науки і техніки України, лауреату Державної премії України в галузі науки і техніки, професору, члену-кореспонденту НАН України Леоніду Леонідовичу Товажнянському. У 1959 р. він закінчив Харківський політехнічний інститут (тепер — Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»), у якому згодом пройшов кар’єрний шлях від асистента кафедри до ректора (1999—2015 рр.). У 2015 р. його обрано почесним ректором НТУ «ХПІ» та радником чинного ректора.

Наукова діяльність Л.Л. Товажнянського спрямована на розроблення теоретичних основ кінетики, тепло- і масообміну в хімічних каталітичних процесах, моделювання, розрахунків та конструювання реакторів і високоефективних апаратів для промислового синтезу аміаку, метанолу, азотної кислоти, кальцинованої соди і мінеральних добрив та опрацювання наукових засад інтеграції процесів для підвищення енергоефективності хіміко-технологічних систем у хімічному, коксохімічному, харчовому та інших виробництвах. Під керівництвом Л.Л. Товажнянського створено фундаментальні основи принципово нових конструкцій реакторів каталітичних процесів, теплообмінної апаратури для сучасних хімічних технологій. Запропоновані оригінальні конструкції, розроблені нові принципи моделювання і методи розрахунку апаратури стали основою створення багатотоннажних каталітичних виробництв.

Л.Л. Товажнянський — автор понад 600 наукових публікацій, серед яких 23 монографії, 74 підручники та 25 авторських свідоцтв і патентів на винаходи. Під його науковим керівництвом захищено 20 кандидатських і 8 докторських дисертацій. Л.Л. Товажнянського нагороджено орденом «Знак Пошани», орденом князя Ярослава Мудрого V і IV ступенів. Він почесний академік НАПН України, почесний доктор Мішкольцького університету (Угорщина), Бухарестського політехнічного університету і Петрошанського університету (Румунія).

Downloads

Опубліковано

2023-04-28

Як цитувати

., . (2023). 90-річчя члена-кореспондента НАН України Л.Л. Товажнянського. Вісник Національної академії наук України, (4), 104. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/2803