80-річчя члена-кореспондента НАН України В.Г. Ніколаєва

Анотація

Відомий фахівець у галузі біоматеріалів, штучних органів та сорбційної терапії важких інтоксикацій ендогенної та екзогенної природи, член Європейського і Міжнародного товариств зі штучних органів, лауреат Державної премії СРСР, заслужений діяч науки і техніки України, доктор медичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Володимир Григорович Ніколаєв народився 22 березня 1943 р. у м. Новомосковськ (РФ). З 1971 р. працює в Інституті експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України і вже понад 45 років очолює відділ засобів та методів сорбційної терапії.

Під керівництвом та за участю В.Г. Ніколаєва синтезовано і впроваджено у клінічну практику перші вітчизняні серійні гемосорбенти СКН та КАУ для очищення крові, біоспецифічні ДНК- та гепаринвмісні гемоімуносорбенти ГУДС і ГСБС. Він розробив теоретичні основи технології виробництва потужних делігандизуючих гемо- і плазмосорбентів ГСГД та ПСВД, детоксикаційний потенціал яких щодо ендо- та екзогенних речовин гідрофобної природи у 5—10 разів вищий, ніж у сучасних гемосорбентів, представлених на міжнародному ринку. Ці розробки дали йому можливість вперше у світі успішно застосувати гемосорбцію в лікуванні гострої променевої хвороби, абдомінального сепсису, ранової інфекції, важкого опікового токсикозу, а також отримати важливі результати в сорбційній терапії печінкової, ниркової і поліорганної недостатності та деяких аутоімунних захворювань. В.Г. Ніколаєв зробив вагомий внесок у лікування інфекційних хвороб і мінно-вибухових поранень у військовослужбовців та наслідків променевих уражень у постраждалих від аварії на ЧАЕС.

Серед останніх результатів, одержаних за участю В.Г. Ніколаєва, п’ятиразове зниження смертності дітей при важкому отруєнні блідою поганкою, послаблення проявів ідіопатичної дилатаційної кардіоміопатії при застосуванні гемосорбентів ГСГД, істотне поліпшення якості життя онкологічних хворих під час інтенсивної хіміотерапії на тлі використання ентеросорбентів, підвищення ефективності терапії ран, термічних, світлових і радіаційних опіків при застосуванні волокнистих вуглецевих аплікаційних сорбентів медичного призначення АУВМ.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-03-15

Як цитувати

80-річчя члена-кореспондента НАН України В.Г. Ніколаєва. (2023). Вісник НАН України, (3), 95. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/2559