80-річчя члена-кореспондента НАН України В.Б. Молодкіна

Анотація

23 квітня виповнилося 80 років відомому фізику-теоретику, лауреату Державних премій України в галузі науки і техніки, заслуженому діячу науки і техніки України, члену-кореспонденту НАН України Вадиму Борисовичу Молодкіну.

В.Б. Молодкін народився у Києві. У 1963 р. закінчив Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка. Відтоді його трудова діяльність пов’язана з Інститутом металофізики ім. Г.В. Курдюмова НАН України: у 1972–1978 рр. – учений секретар, у 1987–2014 рр. – завідувач відділу теорії твердого тіла, з 1994 до 2003 рр. – заступник директора Інституту.

Справою життя В.Б. Молодкіна стало створення квантово-механічної статистичної теорії багатократного (динамічного) як бреггівського, так і дифузного розсіяння в кристалах з дефектами. Незважаючи на значні математичні складнощі, В.Б. Молодкіну вдалося розробити спеціальну теорію збурень, яка дозволила знайти розв’язки нескінченної системи рівнянь динамічної теорії розсіяння в кристалах з дефектами.

У результаті було створено теорію багатократного розсіяння випромінення у кристалах, що дала змогу відкрити зумовлене багатократністю розсіяння нове явище – дисперсійну структурну чутливість профілю розсіяння, яка може на 4 порядки перевищувати традиційну чутливість, а також досягти принципово нового рівня інформативності. Це забезпечило можливість розроблення експериментальної бази структурної діагностики функціональних матеріалів і виробів, яка не має аналогів у світі.

Упродовж понад пів століття дослідження В.Б. Молодкіна та його колег щодо теоретичних основ функціональних матеріалів визначають передовий рівень робіт у цій галузі.

В.Б. Молодкін – автор більш як 290 наукових праць, зокрема 8 монографій, 18 авторських свідоцтв на винахід і патентів України. Він підготував 10 кандидатів і 7 докторів наук.

Наукова громадськість щиро вітає Вадима Борисовича з ювілеєм і зичить йому міцного здоров’я та нових творчих звершень.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-04-21

Як цитувати

80-річчя члена-кореспондента НАН України В.Б. Молодкіна. (2021). Вісник Національної академії наук України, (4), 101. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/25