75-річчя академіка НАН України І.Г. Ємельянова

Анотація

Відомий учений в галузі екології та зоології доктор біологічних наук, професор, академік НАН України Ігор Георгійович Ємельянов народився 4 грудня 1947 р. в Києві. Після закінчення в 1970 р. Київського університету працював в Інституті зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, де пройшов шлях від аспіранта до завідувача відділу, був заступником директора інституту з наукової роботи (1987—1993). З 2004 р. є заступником академіка-секретаря Відділення загальної біології НАН України, а з 2008 р. — директором Національного науково-природничого музею НАН України.

Праці І.Г. Ємельянова присвячено проблемам екології та біології тварин, екосистемології, еволюційної екології, охорони природи. Досліджуючи роль різноманіття в підтриманні функціональної стійкості та еволюції екосистем, він вперше сформулював принцип «альтернативного різноманіття», дав оригінальне тлумачення рушійних сил і механізмів еволюційного процесу на екосистемному рівні, запропонував принципово нову оригінальну схему рівнів організації живого. І.Г. Ємельянов розробив оригінальні методи визначення складностi структури біотичних угруповань та алгоритм виявлення репрезентативних, унікальних і цінних за біорізноманіттям екосистем, перспективних для включення до мережі природно-заповідного фонду.

Вчений є автором і співавтором більш як 200 наукових праць, у тому числі 13 монографічних видань. Підготував 6 кандидатів наук. Викладав у багатьох провідних університетах України і дотепер читає курси лекцій з екології в Національному університеті «Києво-Могилянська академія». Входить до складу редколегій багатьох журналів екологічного і біологічного спрямування. Зробив вагомий особистий внесок у зміцнення музейної справи в НАН України, розбудову і подальший розвиток Музею як наукової установи, що веде активну просвітницьку діяльність.

І.Г. Ємельянов — лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2015), заслужений діяч науки і техніки України (2017), його нагороджено Почесною грамотою Верховної Ради України (2005), відзнаками НАН України.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-12-29

Як цитувати

75-річчя академіка НАН України І.Г. Ємельянова. (2022). Вісник Національної академії наук України, (12), 97. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/2110