80-річчя академіка НАН України А.А. Халатова

Анотація

14 грудня 2022 р. виповнюється 80 років провідному вченому в галузі високотемпературної теплофізики, доктору технічних наук, професору, заслуженому діячу науки і техніки України, завідувачу відділу Інституту технічної теплофізики НАН України академіку НАН України Артему Артемовичу Халатову.

Фундаментальні дослідження А.А. Халатова пов’язані з новими напрямами високотемпературної теплофізики, енергомашинобудування і теплоенергетики. Найбільш вагомі результати, що відповідають світовому рівню, він отримав у галузі термогазодинаміки потоків у полях відцентрових масових сил. Вони стали основою для розроблення сучасних систем охолодження лопаток газових турбін та соплових апаратів з вихровими структурами, надзвукових мікросопел з керованою тягою, вихрових і циклонних камер для технологічних процесів, а також низки новітніх енергетичних технологій. Виконано цикл робіт з термогазодинаміки пиловугільних котлів, що використовуються у теплоенергетиці України, і термодинамічного циклу Майсоценка для теплових насосів нового покоління. Прикладні результати А.А. Халатова знайшли застосування у ДП НВКГ «Зоря»—«Машпроект», ДП «Івченко-Прогрес», КБ «Південне» і провідних теплоенергетичних компаніях України.

Творчий доробок А.А. Халатова становить близько 800 наукових праць (з них понад 100 перекладено англійською мовою), серед яких 27 монографій і 120 патентів України. Його найважливішою роботою є фундаментальна монографія «Теплообмін та гідродинаміка на полях відцентрових масових сил» у 10 т., видана у співавторстві. Серед його учнів 37 кандидатів і 4 доктори наук. Він викладав у Військово-повітряній академії США та Університеті м. Кардіфф (Велика Британія), є почесним професором Університету м. Кардіфф та Clyde Chair Professor Університету штату Юта (США). А.А. Халатов — лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премій імені Г.Ф. Проскури та В.І. Толубинського НАН України, першої міжнародної премії Наукового комітету НАТО.

Наукова громадськість, колеги та друзі сердечно вітають Артема Артемовича з ювілеєм, бажають йому міцного здоров’я, творчого довголіття і нових здобутків на ниві науки.

Downloads

Опубліковано

2022-12-29

Як цитувати

80-річчя академіка НАН України А.А. Халатова. (2022). Вісник НАН України, (12), 96. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/2109