70-річчя члена-кореспондента НАН України І.М. Дмитраха

Анотація

Ігор Миколайович Дмитрах народився 20 липня 1952 р. у м. Дрогобич (Львівська обл.). У 1974 р. закінчив Львівський політехнічний інститут. З 1976 р. працює у Фізико-механічному інституті ім. Г.В. Карпенка НАН України, у якому з 1999 р. очолює відділ міцності матеріалів і конструкцій у водневовмісних середовищах. У 1982 р. здобув ступінь кандидата, а в 1993 р. — доктора технічних наук, у 2005 р. отримав звання професора. У 2003 р. його обрано членом-кореспондентом НАН України.

Наукові дослідження І.М. Дмитраха стосуються механіки руйнування та міцності матеріалів і конструкцій в агресивних робочих середовищах. До його основних здобутків належать концепція фізико-хімічної ситуації в околі вершини корозійної тріщини; оригінальна методологія та новий науковий інструментарій для визначення характеристик локальної корозійно-механічної взаємодії середовища і деформованого металу; підходи до вивчення механізмів руйнування металів в агресивних середовищах з урахуванням локальних фізико-хімічних процесів утворення тріщиноподібних дефектів; розроблення та впровадження в інженерну практику нових методів визначення базових характеристик корозійної тріщиностійкості конструкційних металів, на основі яких запропоновано нові способи й методи встановлення залишкового ресурсу відповідальних об’єктів тривалої експлуатації.

І.М. Дмитрах — автор понад 230 наукових праць, зокрема 4 монографій, 12 авторських свідоцтв і патентів, член редколегій журналів «Fatigue & Fracture of Engineering Materials and Structures» і «Фізико-хімічна механіка матеріалів». Він був учасником міжнародних проєктів COPERNICUS та INCO-COPERNICUS, що виконувалися за підтримки європейських структур, на конкурсній основі одержував гранти Королівського товариства у Лондоні, наукових фондів Франції і НАТО. У 2007—2018 рр. був запрошеним професором-дослідником у Національній школі інженерії — ENIM (м. Метц, Франція).

І.М. Дмитрах — лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2011), премій ім. Є.О. Патона (1985) та ім. Г.В. Карпенка (2002) НАН України.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-07-25

Як цитувати

70-річчя члена-кореспондента НАН України І.М. Дмитраха. (2022). Вісник Національної академії наук України, (7), 107. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/1120