60-річчя академіка НАН України О.М. Тимохи

Анотація

13 липня виповнюється 60 років видатному математику, директору Інституту математики НАН України академіку НАН України Олександру Миколайовичу Тимосі. Його наукова діяльність пов’язана з Інститутом математики, де він працює з 1984 р., пройшовши шлях від стажера-дослідника до директора.

О.М. Тимоха належить до київської математичної школи, започаткованої академіками НАН України М.О. Лаврентьєвим, О.Ю. Iшлiнським, В.М. Кошляковим та I.О. Луковським. Він створив власну, знану у світі наукову школу в галузi крайових задач математичної фiзики, нелiнiйної механiки та складних динамiчних систем. О.М. Тимоха є фундатором низки наукових напрямiв з математичних проблем нелiнiйної механiки, хвильової гiдромеханiки і вiбромеханiки та теорiї крайових задач з вiльною межею в математичній фізиці. Завдяки результатам його досліджень вдалося вперше обґрунтувати низку математичних і фiзичних парадоксiв та передбачити цiкавi й важливi фiзичнi феномени, якi пiзнiше було пiдтверджено фiзиками-експериментаторами. Серед «iменних» результатiв слід вiдзначити формулу Фалтiнсена—Тимохи для оцiнки власних частот спектральної задачi про коливання рiдини в баках.

О.М. Тимоха — автор понад 200 наукових праць, зокрема 6 монографiй; підготував 2 кандидатів наук і 5 докторів філософії. Він є головним редактором «Українського математичного журналу», асоційованим редактором видань “Journal of Applied Mathematics”, “Mathematical Problems in Engineering”, “Ocean Systems Engineering”. Визнанням його плідної науково-педагогічної та організаторської діяльності є численні нагороди: Державна премія України в галузі науки i техніки, премії НАН України iм. М. Крилова і М. Остроградського, V. Petrishyn Award for the best work in nonlinear analysis, стипендія фонду Олександра фон Гумбольдта. Завдяки високим професiйним якостям, принциповостi i разом з тим демократичності й людяності він користується повагою та авторитетом серед наукової громадськостi.

Наукове товариство, колеги, учні та друзі щиро вітають Олександра Миколайовича, бажають міцного здоров’я, щастя, невичерпної енергії, подальших звершень у науковій, викладацькій і громадській діяльності, і найголовніше — миру і перемоги!

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-07-25

Як цитувати

60-річчя академіка НАН України О.М. Тимохи. (2022). Вісник Національної академії наук України, (7), 105. вилучено із https://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/1118