Вісник НАН України. 2019. № 7. С. 76-88

«КОСМІЧНІ ТЕХНОЛОГІЇ: СЬОГОДЕННЯ І МАЙБУТНЄ» — ФОРМАТ БУДЕ ПРОДОВЖЕНИЙ

З 21 по 24 травня 2019 р. у м. Дніпро пройшла VII Міжнародна конференція «Космічні технології: сьогодення і майбутнє». Форум відбувся під егідою Міжнародної академії астронавтики і цього року був присвячений 65-річчю від часу створення Державного підприємства «Конструкторське бюро «Південне» ім. М.К. Янгеля». Участь у конференції взяли близько 600 вчених, розробників і виробників ракетно-космічної техніки з 20 країн світу.

Людство вступило в епоху глобалізації, коли в більшості країн світу космічна галузь стає одним із пріоритетних напрямів діяльності. Космічні технології перейшли з категорії привілейованих у сферу щоденних потреб, і сьогодні вже неможливо уявити собі наше повсякденне життя без засобів космічного зв’язку, навігації, супутникового телебачення. Що два роки, починаючи з 2007 р., на базі КБ «Південне» ім. М.К. Янгеля проходить Міжнародна конференція «Космічні технології: сьогодення і майбутнє», на яку з’їжджаються вчені, розробники та виробники ракетно-космічної техніки.

Відкриваючи конференцію, Генеральний директор КБ «Південне» академік НАН України Олександр Дегтярев зазначив, що на першій конференції в 2007 р. було 287 учасників, сьогодні їх кількість зросла більш ніж удвічі, і це хороший знак. Ініціатива проведення конференції у Дніпрі належала Станіславу Миколайовичу Конюхову та колишньому президенту Міжнародної академії астронавтики (МАА) Михайлу Яримовичу. Ідею підтримали президент МАА Едвард Стоун і генеральний секретар Жан-Мішель Контан. «Вони взяли цей «рюкзак» і повісили його на спину КБ «Південне». І ми цей «рюкзак» успішно несемо. Вважаємо МАА місцем, у якому ми починали вчитися взаємодіяти із зовнішнім світом, насамперед у науковому і технічному аспектах, а також у сфері бізнесу», — сказав О.В. Дегтярев.

Голова Державного космічного агентства України Павло Дегтяренко позитивно оцінив факт збільшення кількості наукових секцій на конференції. «Повноцінною стала секція «Дослідження Місяця і Асоціація «Місячне селище». Ідея освоєння Місяця об’єднала фахівців різних галузей з усього світу. Ми зрозуміли, що космічне співтовариство на планеті не таке вже й велике. Майже всі всіх знають і обмінюються новими ідеями, новими технологіями», — підкреслив він.

Директор Європейського представництва КБ «Південне» Олег Венцковський розповів про співпрацю КБ «Південне» з Європейським космічним агентством. Окремо він зупинився на роботі в рамках Асоціації «Місячне селище». «Лише зараз людство повертається на Місяць, причому на постійній основі. Мені особисто подобається, як про це сказав Тім Брайденстайн, колишній шеф НАСА: «Повернення на Місяць означає, що ви можете в будь-який час сісти на поверхню в будь-якому місці, повернутися і зробити це стільки разів, скільки потрібно». Але є в Асоціації і компанії, які не мають безпосереднього стосунку до космосу. Вони знають, що на Місяці потрібно буде створювати поселення, і вже пропонують конкретні рішення. Ця різноманітність — одна з наших сильних сторін», — зазначив він.

Повний текст