Вісник НАН України. 2019. № 7. С. 20-24

НАУМОВЕЦЬ Антон Григорович —
академік НАН України, перший віце-президент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України

ПРО СТАН РЕАЛІЗАЦІЇ МЕМОРАНДУМУ ПРО СПІВРОБІТНИЦТВО МІЖ НАЦІОНАЛЬНОЮ АКАДЕМІЄЮ НАУК УКРАЇНИ ТА УКРАЇНСЬКИМ СОЮЗОМ ПРОМИСЛОВЦІВ І ПІДПРИЄМЦІВ
Стенограма доповіді на засіданні Президії НАН України 15 травня 2019 року

У доповіді наведено конкретні заходи, спрямовані на активізацію взаємовигідної співпраці наукових установ НАН України та вітчизняних промислових підприємств у рамках реалізації Меморандуму про співробітництво між Національною академією наук України та Всеукраїнською громадською організацією «Український союз промисловців та підприємців», підписаного 19 квітня 2017 року.

Вельмишановний Борисе Євгеновичу!

Вельмишановні колеги!

Дозвольте доповісти вам про стан реалізації Меморандуму про співробітництво між Національною академією наук України та Всеукраїнською громадською організацією «Український союз промисловців та підприємців». Активізацію співробітництва НАН України з вітчизняними промисловими підприємствами та іншими представниками сфери бізнесу було передбачено Концепцією розвитку НАН України на 2014–2023 роки. З метою реалізації цього завдання постановою Президії НАН України від 14.09.2016 № 177 створено робочу групу з координації співпраці НАН України з галузевими і громадськими організаціями промисловців, підприємців та роботодавців. Важливим результатом її діяльності стали підготовка і підписання 19 квітня 2017 р. президентом НАН України академіком НАН України Б.Є. Патоном і президентом Всеукраїнської громадської організації «Український союз промисловців та підприємців» А.К. Кінахом Меморандуму про Нарада науковців Академії з підприємцями і промисловцями м. Києва у Міжнародному науково-навчальному центрі інформаційних технологій і систем НАН України та МОН України, липень 2018 р. співробітництво між Академією та Українським союзом промисловців та підприємців. Цей документ передбачає різні форми і методи посилення взаємовигідної співпраці, і на деяких з них я зупинюся детальніше.

Реалізація положень Меморандуму засвідчила, що найбільш плідною і результативною виявилися практика проведення нарад, організованих НАН України і Українським союзом промисловців та підприємців із залученням представників Київської торгово-промислової палати, Ради директорів підприємств, установ та організацій м. Києва, Федерації роботодавців України, управління промисловості та інноваційної політики Київської міської державної адміністрації тощо. Така форма проведення спільних заходів забезпечує ефективний обмін інформацією та думками між учасниками нарад. У цьому форматі Академія має змогу адресно продемонструвати свої розробки, а підприємці — розповісти про свої нагальні потреби.

Загалом відбулося вже три такі наради. Першу з них було проведено у лютому 2018 р. на базі Інституту надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України. Її метою було ознайомлення вітчизняних промисловців із сучасними розробками та наявним у НАН України значним науково-технічним потенціалом у галузі матеріалознавства. Цей захід мав згодом цілком конкретні наслідки. Так, на Виробничому об’єднанні «Київприлад» відновлено гальмівний вузол шліфувального верстата; на Казенному підприємстві спеціального приладобудування «Арсенал» налагоджено поставки алмазних інструментів, на АТ «Київполіграфмаш» впроваджено технології шліфування валів і зубчастих коліс. Крім того, було встановлено тісні робочі контакти з такими промисловими підприємствами, як Комунальне підприємство «Київський метрополітен», ТОВ КМЗ «Магістраль»; ПрАТ «Київське ЦКБ арматуробудування»; ТОВ «Фірма «Релеекспорт».

Другу нараду науковців з підприємцями і промисловцями Києва було проведено на базі Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій і систем НАН України та МОН України в липні 2018 р. Під час зустрічі було організовано презентацію сучасних розробок Центру в галузі інформаційних технологій та цифрової медицини, частину яких вже впроваджено у виробництво не лише в Україні, а й за кордоном. Однак головний результат цієї наради було оприлюднено 12 лютого 2019 р., коли у Великому конференц-залі НАН України проходила презентація результатів виконання бюджетної програми КПКВК 6541230. 

Повний текст