Вісник НАН України. 2019. № 2. С.105

70-річчя члена-кореспондента НАН України В.А. ЖОВТЯНСЬКОГО

Учений в галузі фізики низькотемпературної плазми і газового розряду, загальної енергетики та енергозбереження доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Віктор Андрійович Жовтянський народився 19 лютого 1949 р. у м. Олика на Волині. У 1972 р. закінчив відзнакою Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка, у якому на запрошення фундатора київської школи фізики низькотемпературної плазми проф. Н.Д. Моргуліса продовжив навчатися в аспірантурі. Під час роботи в КДУ створив експериментальну лабораторію плазмодинаміки та фізики газового розряду, розробив оригінальні методи дослідження швидкоплинних плазмових процесів. У 1990 р. обраний депутатом Київської міськради, був членом її президії і головою Комісії з питань науки.

У 1996–2004 рр. В.А. Жовтянський – начальник управління, заступник голови Державного комітету України з енергозбереження. Розробив систему національного законодавства з енергозбереження та реалізував першу державну програму енергетичної ефективності в бюджетній сфері. У цей же період захистив у КДУ ім. Т.Г. Шевченка докторську дисертацію з фізики плазми. В 2004 р. подав у відставку і з того часу завідує відділом плазмових процесів і технологій Інституту газу НАН України, з колективом якого підтримує функціонування єдиної в Україні пілотної повномасштабної технологічної лінії для переробки небезпечних відходів і послідовно удосконалює її. В.А. Жовтянський виконав цикл фундаментальних досліджень з плазмохімії та закономірностей відхилення від рівноважного стану щільної плазми, яка зазвичай вважається термічною. Автор понад 600 публікацій, зокрема публіцистичних матеріалів з проблем розвитку науки та культури природокористування. Організатор низки міжнародних конференцій з енергоефективності і фізики низькотемпературної плазми.

В.А. Жовтянського нагороджено Почесною грамотою Президента України, кількома орденами України, премією ім. Н.Д. Моргуліса НАН України, відзнакою Київського міського голови та ін.

Повний текст