Вісник НАН України. 2018. № 9. С.59-72
https://doi.org/10.15407/visn2018.09.059

НА ШЛЯХУ ДО ЕКОНОМІЧНОГО СТРИБКА ПРИЧОРНОМОРСЬКОГО РЕГІОНУ ЧЕРЕЗ МОРСЬКІ ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ІННОВАЦІЇ
Інтерв’ю з членом-кореспондентом НАН України В.О. Ємельяновим

Європейський день моря (European Maritime Day, EMD) — це захід, який відбувається щороку наприкінці травня під егідою Європейської ради, Європарламенту та Єврокомісії у рамках Комплексної морської політики ЄС, започаткованої у 2007 р. Основною метою проведення цього важливого соціогуманітарного, науково-організаційного та ділового форуму є бажання привернути увагу всіх зацікавлених сторін до значущості ролі, яку моря і океани відіграють у повсякденному житті не лише прибережних громад, а й усіх громадян ЄС, а також стимулювати поліпшення системи управління прибережними зонами та морськими акваторіями. Цього року конференцію EMD вперше було проведено в країні Чорноморського басейну — Болгарії, у м. Бургас. Про важливість цієї події, про величезний економічний потенціал Чорноморського регіону та про можливості, які відкриваються в цьому плані перед Україною, ми поговорили з учасником форуму EMD, першим заступником головного вченого секретаря Президії НАН України, директором Державної наукової установи «Центр проблем морської геології, геоекології та осадового рудоутворення НАН України», доктором геолого-мінералогічних наук, членом-кореспондентом НАН України Володимиром Олександровичем Ємельяновим.

Володимире Олександровичу, наскільки я знаю, зараз є багато міжнародних заходів, присвячених проблемам екологічної безпеки, збереженню та раціональному використанню ресурсів морів та океанів. Ви вже давно займаєтеся морською тематикою. Як на Вашу думку, чи почало останнім часом змінюватися ставлення людства до проблем ресурсного використання Світового океану, його впливу на життєдіяльність, здоров’я і, взагалі, добробут людства?

— Так, дійсно, всесвітніх і регіональних заходів, присвячених морям і океанам, чимало. Наприклад, один лише червень видався багатим на морські свята. Після Європейського дня моря, який проходив цьогоріч з 31 травня по 1 червня, 15 червня морська спільнота відзначала День океану, 25 червня — День моряка. А є ще Всесвітній день моря, який було засновано на 10-й сесії Асамблеї Міжнародної морської організації (IMO). З 1978 р. він входить до системи всесвітніх і міжнародних днів Організації Об’єднаних Націй і присвячений переважно проблемам екологічної безпеки морських перевезень, збереженню біоресурсів.

Щодо Дня океану, то рішення про його започаткування було ухвалено ще в 1992 р. на міжнародному Саміті Землі в Ріо-де-Жанейро, проте до 2009 р. це свято не мало офіційного статусу, оскільки не було затверджено ООН. Втім, його відзначали всі, хто так чи інакше мав стосунок до Світового океану. Учені-екологи, іхтіологи, персонал акваріумів, зоопарків, дельфінаріїв, морських і океанічних експозицій координують у цей день свої зусилля, щоб захистити неповторну океанську флору і фауну від найбільшої для них небезпеки — людської жадібності, відстоюючи позицію збереження стабільних океанічних і морських екологічних умов. У цей день відбуваються різноманітні заходи, спрямовані на розширення поінформованості громадськості щодо проблем екології Світового океану та життя його мешканців. Ми приєднуємося до цієї ініціативи, вважаючи її ще однією можливістю привернути увагу людства до необхідності збереження природи, сприяти її відновленню після впливу негативних екологічних наслідків, запобігти вимиранню багатьох видів.

Що стосується змін у ставленні людства до проблем ресурсного використання потенціалу Світового океану, то в останні десятиліття проблемам впливу морів і океанів на життєдіяльність, здоров’я, добробут людства і, навпаки, людства та його діяльності на здоров’я і функціонування геоекосистеми Світового океану, її основних середовищних субсистем — аеральної, аквальної та геологічної, приділяється все більше уваги. І це природно. Незважаючи на те, що лише близько половини населення нашої планети проживає в межах 70–80-кілометрової смуги вздовж узбережжя, всі ми залежимо від океану і ресурсів, якими він нас забезпечує, — будь то їжа, яку ми споживаємо, або кисень, яким ми дихаємо, чи погодні умови, в яких ми живемо. Океан неоціненно корисний. Його вплив і послуги, які ми від нього отримуємо, стосуються майже всіх сфер людського буття: клімату планети, харчування, економіки, транспорту, відпочинку, медицини і навіть мистецтва.

Вислів «Океан — кухня погоди» широко відомий. І це не просто сполучення слів. Динамічні процеси, притаманні аеральній, аквальній і, певною мірою, геологічній субекосистемам Океану, є могутнім фактором регулювання кліматичних і погодних умов, переносу тепла від екватора до полюсів, регулювання рівня вуглекислого газу в геоекосистемі нашої планети загалом. 

Повний текст