60-річчя члена-кореспондента НАН України В.П. Чабая

Анотація

Доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України Віктор Петрович Чабай народився 21 травня 1962 р. У 1984 р. закінчив історичний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка і відтоді працює в Інституті археології НАН України. У 2010—2014 рр. очолював Кримський філіал Інституту. З 2016 р. є директором Інституту і завідувачем відділу археології Криму та Північно-Західного Причорномор'я.

В.П. Чабай — фахівець у галузі середнього і верхнього палеоліту Східної Європи, зокрема з проблематики співіснування неандертальців і ранніх сапієнсів на території Криму 36/34—29/28 тисяч років тому та ролі кримського неандертальського населення у створенні верхньопалеолітичних комплексів Східної Європи. Серед досліджуваних пам’яток — Сюрень I, Кабазі ІІ і V, Чокурча I, Заскельне V, Бреча даш Лашкаш (Португалія), Романешті Думбравіца (Румунія). Він брав участь у багатьох міжнародних дослідницьких проєктах, наприклад у проєкті Національного наукового фонду США «Середній палеоліт Криму», проєкті INTAS «Дослідження культурних тенденцій перехрестя Сходу та Заходу Євразії протягом формування Європейської культури у праісторії». Був співробітником у пошукових дослідженнях в системі карстових печер Алмонда (Португалія), співкерівником проєкту Німецького дослідницького фонду «Функціональна варіабельність у середньому палеоліті Кримського півострова», дослідником у Королівському музеї мистецтв та історії (Бельгія), керівником спільного з німецькими колегами проєкту «Між Сходом та Заходом. Соціальні зв’язки та природні умови перед, протягом і після максимуму останнього льодовикового періоду на Волині, Західна Україна».

Віктор Петрович читав лекції з проблем палеоліту Криму та Східної Європи у Льєжському університеті (Бельгія), Південному методистському університеті (США), Університеті Нью-Мексико (США), університетах Кельна, Нюрнберга й Ерлангена (Німеччина), Глазго (Велика Британія). У 2013—2014 рр. викладав спецкурс у Таврійському національному університеті ім. В.І. Вернадського. Його невтомному й талановитому перу належить понад 150 наукових і науково-популярних публікацій, серед яких 8 індивідуальних та колективних монографій.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-05-24

Як цитувати

60-річчя члена-кореспондента НАН України В.П. Чабая. (2022). Вісник Національної академії наук України, (5), 93. вилучено із http://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/566