75-річчя члена-кореспондента НАН України В.М. Сорокіна

Анотація

8 листопада виповнюється 75 років знаному вченому в галузі оптоелектронного матеріалознавства та світлодіодної світлотехніки, лауреату Державної премії України в галузі науки і техніки, завідувачу відділу оптоелектроніки, а в період з 2013 по 2020 р. — заступнику директора з наукової роботи Інституту фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України, доктору технічних наук, професору, члену-кореспонденту НАН України Віктору Михайловичу Сорокіну.

В.М. Сорокін — один з фундаторів функціональної рідкокристалічної оптоелектроніки та світлодіодної світлотехніки. Його праці сприяли формуванню нових уявлень про рідкокристалічні матеріали як багатовимірне оптичне середовище, властивості якого можна цілеспрямовано адаптувати для виконання тих чи інших функцій. Добре відомі його дослідження із взаємодії електромагнітного випромінювання на межі діелектрик—рідкий кристал (РК), з поширення електромагнітних хвиль у закручених нематичних рідких кристалах, селективного відбиття випромінювання рідкими кристалами, бістабільності та пам'яті в РК, синтезу нових РК-матеріалів.

Іншим аспектом діяльності В.М. Сорокіна є розвиток відносно нового для України напряму — створення фізико-технологічних принципів побудови сучасних систем енергоощадного твердотільного освітлення. В цій сфері В.М. Сорокіну як керівнику Державної цільової науково-технічної програми «Розробка і впровадження енергозберігаючих світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі» вдалося реалізувати кластерний механізм виконання завдань і заходів програми, залучити до участі в ній багато інститутів НАН України, більш як десяток промислових підприємств і організувати широкомасштабне впровадження світлодіодного освітлення в багатьох містах України. Під його безпосереднім керівництвом розроблено сучасні матеріали для світлодіодних освітлювальних систем — оптичні елементи із заданими властивостями, нові теплопровідні матеріали для охолодження світловипромінювальних структур, світлоконвертуючі системи для синтезу білого світла з різними корельованими колірними температурами та ін.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-11-18

Як цитувати

75-річчя члена-кореспондента НАН України В.М. Сорокіна. (2021). Вісник Національної академії наук України, (11), 103. вилучено із http://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/184