80-річчя члена-кореспондента НАН України О.С. Никоненка

Анотація

9 листопада виповнюється 80 років доктору медичних наук, професору, заслуженому діячу науки і техніки України, лауреату Державної премії України, академіку НАМН України, члену-кореспонденту НАН України Олександру Семеновичу Никоненку.

О.С. Никоненко народився у 1941 р. в Ульяновській області (Росія). У 1964 р. закінчив Рязанський медичний інститут, де згодом працював з 1966 по 1983 р. Потім, до 2002 р., очолював кафедру госпітальної хірургії Запорізького медичного інституту. З 2002 р. — ректор Державного закладу «Запорізька медична академія післядипломної освіти МОЗ України».

Пріоритетними напрямами діяльності О.С. Никоненка є трансплантологія і серцево-судинна хірургія. Під його керівництвом у 1992 р. організовано центр трансплантації і хронічного гемодіалізу, де проводяться операції з трансплантації нирки, печінки, підшлункової залози, серця. На сьогодні в центрі виконано 4 трансплантації серця, 630 трансплантацій нирки, 16 трансплантацій печінки, 195 трансплантацій кріоконсервованих β-клітин при цукровому діабеті.

На основі особистого досвіду і практики О.С. Никоненко створив посібник з трансплантації печінки, який має велике науково-практичне значення для впровадження цієї операції в діяльність інших хірургічних центрів України. Вперше у світі було видано «Атлас патоморфології ниркових трансплантатів». Під керівництвом О.С. Никоненка підготовлено 8 докторських і 40 кандидатських дисертацій, завершується робота над 2 докторськими і 4 кандидатськими дисертаціями. Результати його наукових досліджень опубліковано у понад 600 статтях, 4 монографіях та 4 посібниках, захищено 4 авторськими свідоцтвами. Упродовж 25 років О.С. Никоненко є головою обласного товариства хірургів, членом правління Товариства хірургів України, членом Координаційної ради з трансплантології, понад 9 років є експертом з трансплантації МОЗ України.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-11-18

Як цитувати

80-річчя члена-кореспондента НАН України О.С. Никоненка. (2021). Вісник Національної академії наук України, (11), 101. вилучено із http://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/182