80-річчя члена-кореспондента НАН України Я.Я. Рущицького

Анотація

Доктор фізико-математичних наук, професор, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, член-кореспондент НАН України Ярема Ярославович Рущицький народився 6 листопада 1941 р. у м. Борщів Тернопільської області. У 1963 р. з відзнакою закінчив механіко-математичний факультет Львівського державного університету ім. Івана Франка. З 1965 р. працює в Інституті механіки ім. С.П. Тимошенка НАН України, нині — завідувач відділу реології.

Основною сферою наукових інтересів Я.Я. Рущицького є механіка матеріалів. У теорії хвиль він запропонував і проаналізував нові нелінійні моделі поширення хвиль у матеріалах. У галузі композитних матеріалів розвинув новий науковий напрям — структурну теорію пружних, в‘язкопружних і п‘єзопружних сумішей. Сформулював основи механіки мікро- та нанокомпозитних матеріалів з позиції подібності і відмінності. У прикладній теорії вейвлетів запропонував пружні вейвлети і спосіб їх застосування до задач про поширення хвиль у матеріалах. У напрямі ауксетичних матеріалів висунув і обґрунтував концепцію явища ауксетичності, основану на нелінійних пружних моделях.

Я.Я. Рущицький — автор 560 публікацій, серед яких 18 книг з моделювання матеріалів мікро- і нанорівня внутрішньої структури, теорії хвиль у матеріалах, в‘язкопружності, вейвлетного і фрактального аналізу, 260 статей у наукових журналах рівня Q1—Q3. Його книга «Theory of Waves in Materials» (Copenhagen: Ventus Publishing ApS, 2011) відома у більшості університетів світу, наразі її завантажено з сайту видавництва понад 600 000 разів. Книгу «Nonlinear Elastic Waves in Materials» (Heidelberg: Springer, 2014) перекладено китайською мовою в Beijing Institute of Technology Press.

Я.Я. Рущицького нагороджено Почесною грамотою Верховної Ради України, преміями ім. О.М. Динника та ім. В.М. Глушкова НАН України. Він є членом багатьох міжнародних наукових товариств.

Наукова громадськість щиро вітає Ярему Ярославовича з ювілеєм і бажає йому міцного здоров’я, щастя та нових творчих звершень.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-11-18

Як цитувати

80-річчя члена-кореспондента НАН України Я.Я. Рущицького. (2021). Вісник Національної академії наук України, (11), 100. вилучено із http://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/181