70-річчя академіка НАН України Б.І. Лева

Анотація

Видатний український фізик-теоретик доктор фізико-математичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, академік НАН України Богдан Іванович Лев народився 26 серпня 1952 р. у поселенні Губаха на Уралі в родині репресованих. У 1974 р. закінчив Чернівецький державний університет і вступив до аспірантури Інституту фізики НАН України, у якому пройшов шлях від молодшого до головного наукового співробітника. 2007 року його обрано за конкурсом завідувачем відділу синергетики Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України. Богдан Іванович є професором Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного університету «Києво-Могилянська академія», Київського академічного університету.

Наукові інтереси Б.І. Лева стосуються фізики м’якої матерії, статистичної фізики, теорії поля та фізики твердого тіла. Він побудував мікроскопічну теорію рідинних кристалів та рідиннокристалічних колоїдів і теорію деградації фотодіодів на всьому інтервалі часу їхньої роботи, пояснив утворення голкоподібних пористих кристалів. Запропонував теорію утворення кластерів у конденсованих середовищах і новий критерій некласичності квантових станів. Сформулював новий підхід до статистичного опису систем частинок з різним характером взаємодії з урахуванням їх можливого просторово неоднорідного розподілу, а також новий підхід до геометризації взаємодії, дав нове геометричне трактування хвильової функції.

Б.І. Лев — автор понад 200 наукових праць, серед яких 5 монографій. Під його керівництвом захищено 8 кандидатських та 2 докторські дисертації. Його нагороджено Грамотою (2003) та Почесною грамотою Верховної Ради України (2015), відзнакою МОН України «За наукові досягнення» (2008), відзнакою НАН України «За підготовку наукової зміни» (2012), удостоєно почесного звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (2013). Він лауреат премії ім. О.С. Давидова НАН України (2014).

Наукова спільнота, колеги і друзі щиро вітають Богдана Івановича з ювілеєм і зичать йому якнайскорішого настання перемоги, а також особистого щастя, міцного здоров’я, довгих років життя та нових звершень.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-08-29

Як цитувати

70-річчя академіка НАН України Б.І. Лева. (2022). Вісник Національної академії наук України, (8), 100. вилучено із http://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/1455