75-річчя члена-кореспондента НАН України Г.О. Іутинської

Анотація

Відома вчена-мікробіолог, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України Галина Олександрівна Іутинська народилася 25 серпня 1946 р. Вищу освіту здобула в Одеському університеті ім. І.І. Мечникова (1969), потім вступила до аспірантури Українського науково-дослідного інституту зрошуваного землеробства Південного відділення Академії аграрних наук СРСР. Після захисту дисертації деякий час працювала в цьому Інституті. З 1979 р. її наукова діяльність пов’язана з Інститутом мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України. Тут вона захистила докторську дисертацію, подолала шлях від старшого наукового співробітника до завідувача відділу загальної та ґрунтової мікробіології, заступника директора Інституту з наукової роботи. З 2019 р. Галина Олександрівна очолює відділ загальної та ґрунтової мікробіології.

Наукові інтереси Г.О. Іутинської охоплюють широке коло проблем загальної та ґрунтової мікробіології, клітинної біології. Вона приділяє значну увагу вивченню біорізноманітності і функціональної активності мікробіоти в сучасних агроекосистемах, мікробному синтезу антибіотиків та інших біологічно активних сполук. Під її керівництвом розроблено концепцію інтегрального мультидисциплінарного підходу до вивчення біосинтетичного потенціалу ґрунтових мікроорганізмів, фундаментальні основи мікробного синтезу біологічно активних речовин, запропоновано шляхи їх практичного використання у біотехнологічних процесах і новітніх технологіях рослинництва. Показано протекторну і антистресову дію екологічно безпечних поліфункціональних біопрепаратів, отримано позитивні результати їх застосування на практиці.

Творчий доробок Г.О. Іутинської становить понад 370 наукових праць, у тому числі 17 монографій і 31 патент. Її наукові здобутки відзначено Державною премією України, премією ім. Д.К. Заболотного НАН України, премією президентів академій наук України, Білорусі та Молдови. Талановитий педагог і справжній вихователь молоді, вона проводить значну науково-популяризаційну та організаційну роботу, є членом редколегій «Мікробіологічного журналу», журналів «Мікробіологія і біотехнологія», «Сільськогосподарська мікробіологія».

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-08-28

Як цитувати

75-річчя члена-кореспондента НАН України Г.О. Іутинської. (2021). Вісник Національної академії наук України, (8), 94. вилучено із http://visnyk-nanu.org.ua/ojs/index.php/v/article/view/141